Postoj KDH je známy - je za. Naopak, koaličná ANO je proti a podpredseda strany Jirko Malchárek povedal, že urobia všetko pre to, aby výhrada svedomia v našom právnom poriadku nebola.
SMK je podľa šéfa jej poslaneckého klubu Gyulu Bárdosa "pripravená" návrhy podporiť, aj keď niektoré "medzinárodné záležitosti" podľa neho ešte nie sú "dokončené" a strana chce o nich diskutovať.
Smer s návrhom podľa podpredsedu strany Dušana Čaploviča "viac-menej nebude súhlasiť". Tvrdí, že už doterajšie zmluvy, ktoré Slovensko s Vatikánom uzatvorilo, presahujú "rámec našej legislatívy, aj ústavy".
Otázka je, ako sa zachovajú kresťanskí demokrati z SDKÚ. Poslanec Peter Miššík predpokladá, že poslanecký klub strany o návrhoch bude živo diskutovať, čo "bude mať vplyv na to, ako sa niektorí poslanci rozhodnú". On sám vraj patrí v ideologických veciach v strane k menšine, keď predstavuje "iný smer ako totálne konzervatívny".
Jasný nie je ani postoj HZDS. Politické vedenie hnutia sa podľa podpredsedu Milana Urbániho zatiaľ otázkou nezaoberalo. To, k čomu dospeje, predloží poslaneckému klubu, ktorý "sa podľa toho bude správať".
Čaplovičovi, ktorý je historikom, sa zdá, že napríklad pri vzdelávaní či zdravotnej starostlivosti môže byť výhrada svedomia často zneužitá. "Evanjelický učiteľ môže mať výhradu svedomia učiť, povedzme, o slovenskom štáte tak, ako sa učí, katolík zasa o križiackych výpravách..."
Urbáni, sám lekár, výhradu svedomia považuje za "individuálnu vec každého", za vec jeho viery a presvedčenia. "Ja ani neodsudzujem, ani nenabádam niekoho k tomu." (joč)