Prvé merania výšky a vodnej hodnoty snehovej pokrývky v kalamitou postihnutých Vysokých Tatrách robili hydrometeorológovia začiatkom marca v oblasti Patrie, Velickej doliny a Slavkovského štítu. Robili ich od nadmorskej výšky 2200 metrov každých 100 metrov smerom nadol až po výšku 1000 metrov nad morom. FOTO - TASR |
BRATISLAVA - Na horách je najviac snehu za posledné roky, ale ešte stále je aj v nížinách. Zajtra by sa znova malo ochladiť a v druhej polovici týždňa bude vyslovene severský studený vzduch.
Martin Benko zo Slovenského hydrometeorologického ústavu hovorí, že vpád studeného vzduchu bude dosť výrazný, teploty najmä v noci klesnú hlboko pod nulu. "Počasie by sa mohlo dostať do normálu v druhej polovici marca. Minulý týždeň bol skôr pod normálom." V súčasnosti je podľa neho chladnejšie, ako v marci bežne býva, ale výkyvy v teplotách sú začiatkom a aj v priebehu jari prirodzené.
Klimatológ Pavel Šťastný hovorí, že vo vyšších horských polohách kulminuje snehová pokrývka v marci, ale tento rok sa sneh udržal aj v nižších polohách, čo nie je každoročný jav. Dá sa to prirovnať k chladným rokom 1952, 1963 a 1987. "V niektorých oblastiach, najmä na severnom Považí, vo vysokých polohách Tatier a v Kremnických vrchoch, hodnotíme zásoby snehu s pravdepodobnosťou opakovania raz za dvadsať až raz za päťdesiat rokov," hovorí Šťastný. Vo východoslovenskom kraji, napríklad v povodí Bodrogu, nie sú zásoby také veľké.
Chlad a sneh trápia veľkú časť strednej a severnej Európy, ale na juhu je na niektorých miestach 15 stupňov. Tohtotýždňový vpád studeného vzduchu by mal preniknúť aj na juh. Južná Európa je však pomerne rozľahlá oblasť a napríklad Španielsko bude skôr pod vplyvom teplého juhozápadného prúdenia.
(rf)