Najdlhšie pôsobiaci minister financií v EÚ Jean-Claude Juncker včera predstavil luxemburský návrh na zmiernenie pravidiel v pakte stability. Povedal, že dúfa v dohodu ministrov ešte pred marcovým summitom únie. FOTO - REUTERS |
BRATISLAVA - Slovensko odmieta návrhy na zmäkčenie paktu stability, ktorý určuje mantinely rozpočtového hospodárenia v krajinách Európskej únie, pripúšťa však jeho čiastočnú reformu. Novinárom to povedal minister financií Ivan Mikloš.
"Nevidíme urgentnú potrebu reformy, niektoré zmeny však podporíme. Našou zásadou je, že zmeny by nemali smerovať k celkovému zmäkčeniu podmienok, ak tak k ich sprísneniu," povedal Mikloš.
O reforme paktu stability diskutovali ministri financií eurozóny, dnes ich prerokujú ministri financií všetkých krajín únie na schôdzke Ecofinu.
"Spružnenie" paktu požadujú predovšetkým veľké a silné krajiny, Nemecko, Francúzsko a Taliansko, ktorým sa nedarí držať rozpočtový deficit pod predpísanou hranicou troch percent hrubého domáceho produktu. "Najdôležitejšou príčinou problémov, ktoré majú niektoré krajiny s nadmerným deficitom, je tá, že v dobrých časoch dostatočne neznižovali deficit," usudzuje Mikloš.
Striktné dodržiavanie regúl presadzujú menšie štáty ako Holandsko, Rakúsko či Švédsko, ktoré majú obavy o osud jednotnej meny, len čo sa uvoľní disciplína. Proti zmierneniu pravidiel sú aj noví členovia únie, okrem Slovenska aj Poľsko a Maďarsko. Slovensko podporuje zmeny v preventívnej časti paktu. "Vítame zámer, aby sa nečakané úspory alebo príjmy verejných financií prednostne využívali na znižovanie deficitu a verejného dlhu," dodal minister.
Mikloš kritizoval návrhy v represívnej časti paktu. "Navrhnuté zmeny podľa nás nie sú v súlade s cieľmi reformy paktu, pretože nesmerujú k posilneniu a zjednoznačneniu, ale procedúry komplikujú a v niektorých oblastiach aj zmäkčujú," uviedol.
Slovensko preto odmieta zmenu podmienok na začleňovanie rôznych výdavkov do verejného schodku s výnimkou nákladov na dôchodkovú reformu.
"Penzijnú reformu považujeme za jedinú, kde sú jasné efekty, kde nevznikajú makroekonomické dôsledky," poznamenal minister Ivan Mikloš.
Práve pre započítanie nákladov na dôchodkovú reformu do verejného schodku sa na Slovensku oddiali prijatie eura o jeden rok z roku 2008 na 2009.
Kritérium verejného deficitu na úrovni troch percent hrubého domáceho produktu by krajina mala splniť v roku 2007.
(čtk)