subjekt zaregistrovať, aby následne mohol s daňovými úradmi komunikovať elektronicky," informoval hovorca Daňového riaditeľstva Roberto Merva.
Systém podávania daňových dokumentov cez internet je podľa neho otvorený pre všetkých vlastníkov zaručeného elektronického podpisu, ale aj pre tých, ktorí ho nevlastnia. Tí sa však návšteve úradu nevyhnú. "Na daňovom portáli sa môžu občania zaregistrovať a vytlačiť si z neho dohodu o elektronickom doručovaní písomností, ktorú prídu podpísať na daňový úrad. Je to však len jedna návšteva, potom už nebudú musieť stávať v radoch na úradoch a všetky budúce vzťahy s daňovými orgánmi si môžu vybaviť cez počítač," vysvetlil Merva. Používanie daňového portálu pritom prebieha obdobne, ako napríklad elektronické bankovníctvo.
Daňová správa už dávnejšie avizovala, že po spustení svojho informačného systému vyjde v ústrety klientom, ktorí nemajú zaručený elektronický podpis. "Daňová správa eviduje len niečo cez stovku subjektov, ktoré disponujú zaručeným elektronickým podpisom, a teda sú potenciálnymi klientmi na elektronickú komunikáciu v súlade so zákonom o elektronickom podpise. Naším cieľom však, samozrejme, je sprístupnenie elektronickej komunikácie čo najširšej verejnosti," povedal hovorca.
Podľa neho je Daňové riaditeľstvo prvou a zatiaľ jedinou štátnou organizáciou na Slovensku, ktorá umožňuje využívanie zaručeného elektronického podpisu v praxi. Uplatnenie elektronickej komunikácie v reálnom živote tak prichádza do praxe až takmer po troch rokoch od prijatia zákona o elektronickom podpise.
(ij, sita)