Spoločnosť pritom dostala na zabezpečenie stretnutia prezidentov od ministerstva zahraničia desiatky miliónov a vo svojich priestoroch zriadila pre tisícku zahraničných novinárov tlačové stredisko s modernou technikou.
"Incheba dostala 40 miliónov korún. Z nich 33 miliónov bolo na tlačové stredisko a 7 miliónov išlo na úpravy interiéru a zariadení hradu," potvrdil hovorca ministerstva zahraničia Juraj Tomaga. Použitie štátnych peňazí na zabezpečenie summitu musí ministerstvo zdokladovať rezortu financií do budúceho týždňa.
Incheba tvrdí, že tieto peniaze nepoužila na nákup majetku. "Nič sme nekupovali. Techniku sme si zapožičali od obchodných partnerov, najmä od firiem EuroTel, Siemens Business Services a Hewlett-Packard," povedal hovorca Incheby Andrej Ilavský. Dodal, že zo 40-miliónového rozpočtu financovali aj vystúpenie amerického prezidenta na námestí.
Siemens Business Services aj Hewlett-Packard, ktoré sú medzi firmami, kam išli peniaze za štátom platený summit, figurujú aj v iných štátnych zákazkách. Hewlett-Packard sa napríklad niekoľko rokov snaží rozbehnúť systém štátnej pokladnice, za ktorú dostal miliardu korún. Siemens okrem iného dodáva časť niekoľkomiliardového systému na vydávanie nových vodičských preukazov.
Na zabezpečenie stretnutia amerického a ruského prezidenta uvoľnila vláda zo svojej rezervy spolu takmer 95 miliónov korún. Okrem 40-miliónového balíka pre Inchebu a jej obchodných partnerov putovali peniaze aj pre ministerstvo zdravotníctva či dopravy. Boli použité napríklad na nákup nových moderných sanitiek či na nový systém ochrany bratislavského letiska.
Incheba Bratislava
Spoločnosť Incheba, a. s., Bratislava sa zaoberá prevádzkovaním jedného z najväčších slovenských výstavísk. Na ploche takmer 50-tisíc štvorcových metrov krytej výstavnej plochy organizuje medzinárodné veľtrhy, výstavy a koncerty.
Za spoločnosťou stojí podnikateľ Alexander Rozin, ktorý je zároveň predsedom predstavenstva a generálnym riaditeľom Incheby. (tv)