foto |
a v Soule. Vonku sa postupne vyšplhal na 614 cm (v Sestriere 1994), v hale na 615 cm (v Donecku 1993).
Práve v Bratislave začal legendárny atlét lámať rekordy. Hodnota prvého na Pasienkoch 26. mája 1984 bola - 585 cm. Pointa rozhodnutia však iste skrsla vtedy, keď si Sergej uvedomil, že nikto na neho nemá. Druhý sa cez výšku 605 cm dostal až v roku 1999 Rus Tarasov.
Dvadsaťdvaročná Isinbajevová obdivuje Bubku (aj on ju). Od vlaňajška ho začala kopírovať čiastočne, od tejto sezóny úplne. Za všetkým sú prirodzene peniaze, v Sergejovom prípade i honor.
Modrooká Jelena prekonáva rekordy od 13. júla 2003, keď v Gatesheade skočila vonku 482 cm. Vlani sa ešte chvíľu preťahovala so svojou rivalkou Svetlanou Feofanovovou. V súboji o rekordy zlomila odpor Moskovčanky vlani v budapeštianskej hale - 486 cm, v lete v Birminghame - 489 cm. Odvtedy berie rekordy "salámovo". V hale je po nedeli na 490, vonku dokonca na 492 cm. Z trinástich rekordov prekonala po centimetri deväť.
Bubka ich dosiahol 35. Jelena si v Madride tradične márnomyseľne zašpásovala: "Ja ich získam iste tridsaťšesť. Momentálne mi je súperom len latka."
Isinbajevová zatiaľ na honor nemyslí, zato na peniaze veľmi. "Nemám ich až toľko. Mám rada luxus, teda sa snažím," hovorí, kade chodí. Za madridských 490 cm nedostala oficiálne ani cent, tak znejú regule Európskej atletickej asociácie. Zaskočil však za ňu sponzor. Na lanských halových majstrovstvách sveta zarobila za rekord oficiálne 50-tisíc dolárov, na mítingoch sú prémie rôzne.
Jelena mohla za rekordy zinkasovať okolo polmilióna dolárov, peniažky za štartovné a víťazstvá to iste už dorovnali na milión. V porovnaní s príjmami jej tenisových hviezdnych krajaniek je to však pomerne "chudobná" výplata. (pf)