Koloman Kertész Bagala, Publishers Group L.C.A, Bratislava 2005
Najnovšia novela Jána Johanidesa nesie v sebe všetky prvky jeho najlepších starších prác: silný príbeh, pútavé a presné prerozprávanie, brilantný jazyk a svojský štýl. Autor v nej zobrazuje rozpornosť našej reality plnej konfliktov, analyzuje zlo a hľadá jeho korene s priam neúprosnou posadnutosťou. ,,Zásadne píšem na papieriky. A vždy mám pri sebe dva zápisníky. Ten v ľavom vrecku je na myšlienky, ten v pravom na príbehy. Nikdy v živote som sa nepokúšal, ani som sa neodvážil dialógovú či inú prózu písať tak, že by som si sadol a začal zaznamenávať príbeh. Z tých poznámok to trvá nekonečne dlho, kým som text schopný napísať," zdôveruje sa autor.
Tivadar Ortvay: Ulice a námestia Bratislavy. Mesto Františka Jozefa, Franz Josefstadt, Ferencz-Józef-város
Albert Marenčin - Vydavateľstvo PT, Bratislava 2005
Tretí diel Ortvayových Ulíc a námestí Bratislavy z roku 1905. Autor vynikajúci historik, ale aj rozprávač nás sprevádza na prechádzke po nábreží Dunaja, cez dnešné Hviezdoslavovo námestie, po Dunajskej ulici až k Ondrejskému cintorínu a ďalej k Blumentálskemu kostolu. Pristavuje sa pri pomníkoch, významných budovách a slávnych osobnostiach, ktoré tu žili a zanechali stopu v dejinách mesta. Kniha je bohato ilustrovaná unikátnymi dobovými fotografiami.
Aglaja Veteranyi: Prečo sa dieťa varí v kaši
Aspekt, Bratislava 2005, preklad Jana Cviková.
Hororový názov prechádza knižkou ako leitmotív; napodiv, príbeh o uvarenom dieťati má odviesť pozornosť malej rozprávačky od ešte väčšieho hororu - od toho, že mama artistka denne visí v kopule cirkusového stanu za vlasy a žongluje. "Naivné" detské rozprávanie o svete a živote v ňom stojí na veľmi zrelých myšlienkach vyjadrených precíznou umeleckou formou, ktorá rytmickou stavbou a motivickou prácou pripomína hudobnú skladbu. Nie je to autobiografia, hoci autorka, pôvodom z Rumunska a píšuca po nemecky, mnohé z toho, čo opisuje, zažila na vlastnej koži.
Vladimír Papoušek: Existencialisté
Torst, Praha 2005
Nová kniha literárneho historika Vladimíra Papouška sa zaoberá existenciálnymi fenoménmi v českej próze dvadsiateho storočia, ktoré zasadzuje do kontextu literatúry európskej. Ukazuje, ako sa vytváral a menil obraz ľudského existovania v literárnych textoch, aj ako súvisel s premenami dejín. Papouškovi nejde o to, aby niektorých autorov označil nálepkou existencialista, ale o to, aby ukázal, ako často je také označenie len zvykové či zavádzajúce. V knihe doplnenej bohatou obrazovou prílohou, súpisom literatúry a menným registrom sa stretávame okrem iného s dielami Egona Hostovského, Zdeňka Urbánka či Jiřího Kolářa.
Miloš Žiak: Jewropean
Kalligram, Bratislava 2004
Na základe po novembri 1989 sprístupnených dokumentov autor ponúka rýdzo literárny príbeh chlapca, ktorý miluje a obdivuje svojho - povedzme - strýka. Rieši otázku (ne)viny u ľudí, ktorí sa upísali komunistom s tými najlepšími úmyslami. Jednu z hlavných otázok knihy možno sformulovať nasledovne: Ak ktokoľvek, vedený pozitívnou motiváciou - veď on osobne to "myslí dobre" , vo svojej fantázii bojuje za lepší, krajší, spravodlivejší svet - ak sa teda dobrovoľne rozhodne slúžiť teroristom, ako ho majú iní hodnotiť?
(ba)