Zamestnávanie na Slovensku je v porovnaní s väčšinou európskych krajín lacnejšie. Nižšia cena práce, tvorená najmä platmi, je jedným z lákadiel silných investorov zo zahraničia. Náklady na jedného zamestnanca sú u nás podľa Federácie európskych zamestnávateľov deväťkrát nižšie ako v najdrahšej krajine starého kontinentu.
ILUSTRAČNÉ FOTO - TASR
BRATISLAVA - Firmám sa stále oplatí podnikať vo východnej Európe. Náklady na pracovnú silu sú v nich totiž niekoľkokrát nižšie ako na Západe. Federácia európskych zamestnávateľov vyčíslila, že najvyššie náklady na zamestnávanie sú v Dánsku, oproti ktorému je hodinová cena práce na Slovensku deväťkrát nižšia.
Cena práce sa však na starom kontinente začala pomaly vyrovnávať. "V roku 2001 boli hodinové náklady na pracovnú silu v Dánsku 39-krát vyššie ako v Rumunsku, ale tento rok vo februári sa rozdiel zúžil na 22-násobok. Dôvodom je, že za uplynulé štyri roky sa cena práce v Dánsku zvýšila len o 18 percent, zatiaľ čo v Rumunsku vzrástla o 115 percent," tvrdí Federácia európskych zamestnávateľov.
Podobne sú na tom aj krajiny V4 vrátane Slovenska. Prílev investícií za prispenia inflácie spôsobujú, že výdavky zamestnávateľov na zaplatenie pracovnej sily rýchlo rastú aj u nás. Na porovnanie, kým v roku 2001 bola priemerná hrubá mesačná mzda, ktorá tvorí jadro personálnych nákladov zamestnávateľov, 12 300 korún, vlani v treťom štvrťroku to už bolo 15 300 korún, čiže o štvrtinu viac.
V rebríčku zostavenom Federáciou európskych zamestnávateľov podľa ceny pracovnej sily zaujíma Slovensko spolu s Poľskom a Tureckom 33. až 35. miesto. Hodina práce v týchto krajinách stojí zamestnávateľov len 11 percent toho, čo by zaplatili v najdrahšej krajine - v Dánsku. Zamestnávanie v Česku a Maďarsku stojí 13 percent ceny práce v Dánsku.
Prieskum Federácie európskych zamestnávateľov zahŕňa 48 krajín a vychádza z mediánu ceny práce pri 31 pracovných pozíciách v troch kategóriách firiem podľa počtu zamestnancov. Náklady na pracovnú silu sú prepočítané podľa kurzu z 1. februára 2005.
Lacné náklady spojené so zamestnávaním sú lákadlom pre nadnárodné koncerny, ktoré presunom na východ sledujú zníženie personálnych nákladov. Spolu s inými výhodami, ktoré ponúkajú krajiny na východe Európy, to má za následok aj sťahovanie pracovných miest. Zamestnanosť teda v štátoch s lacnou pracovnou silou rastie na úkor krajín, kde je cena práce vysoká. Spolu s rastom zamestnanosti rastie následne aj cena práce. Na pracovnom trhu je totiž stále menej voľných pracovných síl, teda kvalifikovaných nezamestnaných. Významnú úlohu pri raste ceny práce hrá aj kurzový pohyb - zhodnocovanie meny totiž pre zahraničných investorov znamená tiež viac eur na zaplatenie pracovníkov.
Cena práce v Európe
krajina porovnanie príjmov
1. Dánsko 100
2. Švajčiarsko 83
3. Nórsko 77
(...)
27. Slovinsko 22
31.-32. Maďarsko 13
31.-32. Česko 13
33.-35. SLOVENSKO 11
33.-35. Poľsko 11
36. Estónsko 9
38.-39. Litva 6
40. Lotyšsko 5
(...)
46.-48. Albánsko 2
46.-48. Ukrajina 2
46.-48. Moldavsko 2
Zdroj: FedEE Services, február 2005