Nemecká diaľkarka Bianca Kappelerová bola chvíľu víťazka, potom siedma, napokon tretia. FOTO - REUTERS |
Finále v ženskej diaľke sa začalo v sobotu pred siedmou večer a skončilo sa v nedeľu pred dvanástou napoludnie. Pokojná súťaž, ktorá nikoho veľmi nevzrušila, sa v samom závere premenila na drámu s emóciami a dozvukmi, aké história nepamätá, a skončila sa - škandálom.
Tuctová nemecká skokanka Bianca Kapplerová bola sprvu európska šampiónka, potom siedma a naostatok tretia. Optické zariadenie po jej poslednom pokuse nameralo 696 cm, svetový výkon roka, o štvrť metra viac ako jej osobný rekord. Žeby? Čudovali sa tí, ktorí mali sektor na dohľad, ale inak sa nič zvláštne nedialo. Čierna Portugalčanka Naide Gomesová, pôvodom zo súostrovia Svätý Tomáš a Princov ostrov v Guinejskom zálive, ktorá dovtedy viedla, si najprv odskočila svoj posledný pokus a potom sa obula do rozhodcov. Šila do nich ako fúria. Obrázky na svetelnej tabuli jej dávali za pravdu: Kapplerová neskočila toľko, ako jej namerali.
"Mala som pocit, že je to okolo 660," krčila plecami 27-ročná Nemka, v Aténach deviata. "Možno prístroj prehodil cifry a namiesto 669 ukázal 696. Ja nechcem zlato, ktoré mi nepatrí."
Portugalci podali protest. V opravenej verzii výsledkov už figurovala Gomesová prvá, kým Kapplerová siedma. Po nemeckom protiproteste technická komisia EAA navrhla, aby Kapplerová v nedeľu šiesty pokus opakovala. "Potom nech sa opakuje celá súťaž," zasmiala sa Nemka.
Cez noc technici analyzovali záznamy španielskej i nemeckej televízie. Zistili, že Nemka skočila menej ako Portugalčanka, ale viac ako bronzová Rumunka Antonová. Či aj viac, ako druhá Grékyňa Pilátuová (664), to si už neboli istí.
Konečný verdikt ostal na jury d' apell, ktorá včera napoludnie pririekla bronz okrem Rumunky Antonovej aj Nemke Kapplerovej. Vo výsledkovej listine bude bez výkonu. To tu ešte nebolo.
"Je to šalamúnsky verdikt, ale všetci zainteresovaní s ním môžu žiť," ironicky poznamenal šéf nemeckej atletiky Clemens Prokop.
(mo)