Mali rovnaký problém: Štítnu žľazu!

Vytrvalú únavu športovca môže mať niekedy na svedomí zvýšená produkcia hormónovPlavkyňa Martina Moravcová sa triasla na blokoch, basketbalistke Lucii Láskovej búšilo srdce, chorvátska zjazdárka Janica Kosteličová skolabovala na tréningu, americká šprinté

rka Gail Deversová mala pľuzgiere po celom tele a nevládala chodiť - to je len pár príkladov športovcov, ktorým štítna žľaza prestala normálne fungovať a dnes žijú bez nej.

Nadmerná fyzická a i psychická záťaž im narušila obranný mechanizmus tela. Štítna žľaza sa stala hyperaktívnou a spravila im zo života peklo. Prestali vládať a pritom často netušili, čo sa s nimi deje. Posledné roky či mesiace priniesli veľa podobných prípadov. Chorvátska skokanka do výšky Blanka Vlašičová ležala na operačnom stole minulý mesiac.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Vyoperovanie štítnej žľazy je pritom najčastejšie a najrýchlejšie riešenie problému. V opačnom prípade môže športovec na ďalšie prvenstvá zabudnúť. Pri hypertyreóze, čiže nadmernej produkcii hormónu štítnej žľazy, prestáva byť schopný predchádzajúcich výkonov. "Jeden deň bežím dobre a druhý sa po trati doslova plazím," vyznala sa pre denník MF Dnes česká majsterka sveta v biatlone Kateřina Holubcová.

Na rozdiel od skôr spomínaných ešte orgán potrebný na reguláciu metabolizmu má. Lekári aj v jej prípade navrhujú odstrániť ho. Ide totiž vždy o genetickú poruchu a odklad celú situáciu len zhorší. So zlým metabolizmom sa s najlepšími rovnať nedá. Len postihnutého vytrápi.

Najlepšia slovenská plavkyňa Martina Moravcová by o tom vedela rozprávať dlhé hodiny. "Každým dňom som sa cítila ubitejšia, zničenejšia. Vo vode som sa trápila, v posilňovni prestávala vládať dvíhať činky. Na dvojstovke som mala problémy doplávať do cieľa. Hoci som bola na smrť unavená, v noci som nemohla zaspať. A to, že som dlho nevedela, čo mi je, bolo to najhoršie," hovorí šesťnásobná najlepšia športovkyňa Slovenska.

SkryťVypnúť reklamu

Po konečne správnej diagnóze dlho nerozmýšľala. V auguste 1999 si štítnu žľazu nechala v ľubochnianskej nemocnici vyoperovať. Odvtedy každý deň raňajkuje aj bielu tabletku obsahujúcu hormón, ktorý predtým produkovala štítna žľaza - tyroxín. "Musím ich brať nalačno, ale keď zabudnem, nič sa nestane. Len ich musím mať stále pri sebe," hovorí Martina.

Na život s tabletkami si už Moravcová zvykla. Ako jej tvrdili lekári, jedna tabletka denne je tá najjednoduchšia protéza, aká existuje. Raz za rok si zájde na kontrolu, kde jej dávkovanie upravia podľa váhy. Inak vedie normálny život. A rozdáva rady. Radila aj čerstvej hrdinke zjazdárskych MS Janici Kosteličovej, písali si maily.

Peklo hypertyreózy si prežil aj futbalista anglického Middlesbrough Szilárd Németh či naša úspešná kanoistka, piata z olympiády v Aténach Marcela Erbanová. V nasledujúcich riadkoch sme sa v hrubých rysoch pokúsili vysvetliť príčiny a príznaky choroby, aby eventuálni ďalší postihnutí športovci dokázali čo najskôr odhaliť podstatu podobných problémov. Aby sa netrápili tak dlho ako Gail Deversová. Americkým lekárom trvalo dva a pol roka, kým prišli na to, čo skvelej šprintérke kradlo všetku energiu.

SkryťVypnúť reklamu

Ženy sú na choroby štítnej žľazy náchylnejšie

MUDr. PAVOL LANGER, DrSc. (76, na snímke), z Ústavu experimentálnej endokrinológie Slovenskej akadémie vied na bratislavských Kramároch sa problémami činnosti štítnej žľazy zaoberá už 50 rokov. Práve s ním sme sa pozhovárali o chorobe, ktorá potrápila viacerých elitných športovcov.

Čo je príčinou vzniku hypertyreózy?

"Vrodená porucha imunitného systému človeka, pričom si telo vytvára protilátky proti vlastnej štítnej žľaze. Následkom toho dochádza ku zvýšenej produkcii hormónov štítnej žľazy, ktoré regulujú metabolizmus v tele. Človek takto postihnutý veľmi rýchlo spaľuje energiu a chudne."

Môže ju vyvolať aj nadmerná fyzická záťaž pri vrcholovom športe?

"Je to dané geneticky, takže vyvolať nie, ale môže sa skôr prejaviť. Telo v takom prípade prestáva byť schopné zvládať námahu a skryto prebiehajúca choroba sa prejaví. Človek zrazu zistí, že nevládze, a to preto, že má zrazu vo svaloch vyčerpané energetické rezervy. Ak by nebol vystavený takej fyzickej záťaži, prejavila by sa choroba pravdepodobne neskôr. Je to zvláštna a zákerná choroba, lebo môže prebiehať v tele nejaký čas aj nerozpoznaná."

SkryťVypnúť reklamu

Väčšina postihnutých športovcov boli ženy. Sú na tento typ ochorenie náchylnejšie?

"Áno. Majú väčší predpoklad, že ich to postihne. V celosvetovom meradle je výskyt všetkých porúch činnosti štítnej žľazy u žien až päť ráz častejší."

Čím si to vysvetľujete?

"Ženský organizmus sa od mužského líši v mnohom a jedna z tých odlišností je práve citlivosť imunitného systému. Nedávno sa zistilo, že špecifický vplyv na štítnu žľazu majú aj ženské hormóny."

Aké iné príznaky okrem únavy by mali postihnutých varovať?

"Podráždenosť, nadmerné chudnutie, zlý spánok, tras rúk."

Ako sa to dá liečiť?

"Poznáme tri spôsoby. Prvým sú tabletky, ktoré zastavujú zvýšenú tvorbu hormónu, ale štítnej žľaze trvá niekoľko mesiacov, kým sa vráti do normálnej funkcie. Po druhé je to podanie dávky rádiojódu, ktorý štítnu žľazu úplne spáli. Vyradí ju tým z činnosti a jej chýbajúce prírodné hormóny sa plnohodnotne nahradia syntetickými hormónmi vo forme tabletiek. Oproti tretiemu spôsobu, operačnému odstráneniu, je však aj tento spôsob o čosi zdĺhavejší. Aj tu liečba trvá niekoľko mesiacov. Postihnutý športovec, kým sa úplne nevylieči, by nemal vôbec trénovať. U špičkových športovcov by to asi nebola najvhodnejšia liečba. Preto v ich prípade sa často uprednostňuje operácia, lebo o niekoľko týždňov by postihnutý už mal byť tak v poriadku, aby mohol postupne začať trénovať. Samozrejme, opatrne a záťaž môže zvyšovať len pod lekárskou kontrolou."

SkryťVypnúť reklamu

Sú podávané tabletky schopné nahradiť produkciu štítnej žľazy?

"Sú úplne totožné s hormónom, ktorý produkuje ľudské telo."

Ako dlho už lekárska veda pozná tento prostriedok?

"Tyroxín bol syntetizovaný v roku 1928. Na Západe sa vyrábal už v polovici päťdesiatych rokov. U nás začal byť dostupný v potrebnom množstve až po nežnej revolúcii. Predtým sa používala sušená hovädzia alebo ovčia štítna žľaza, ktorá sa upravila do formy dražé pod názvom Tyreoglobulín. Nevýhodou bolo, že obsah hormónov nebol presne známy, ale iba približne. Bez kontroly mohlo dôjsť k predávkovaniu."

Môže si človek bez štítnej žľazy, odkázaný na príjem hormónov vo forme tabletiek, dovoliť ich na pár dní vynechať? Čo keď na ne zabudne a v mieste pobytu k nim nemá prístup?

SkryťVypnúť reklamu

"Keď ich neužije jeden-dva dni, nič sa nedeje, ale dlhšie by to nemalo trvať."

Ako si predstavujete prevenciu?

"Jednou z najjednoduchších a pritom dostatočne spoľahlivých možností je pravidelne kontrolovať hladinu tyreotropného hormónu v krvi."

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  2. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  3. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  5. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  8. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  2. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL
  3. V Polkanovej zasadili dobrovoľníci les budúcnosti
  4. Drevo v lese nie je dôkaz viny:Inšpekcia dala LESOM SR za pravdu
  5. Recept proti inflácii: investície do podnikových dlhopisov
  6. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  7. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  1. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 10 915
  2. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 5 189
  3. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 5 096
  4. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 513
  5. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 2 908
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 2 695
  7. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 2 419
  8. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 288
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu