Bývalý ukrajinský prezident Leonid Kučma (na snímke ČTK) sa v sobotu vrátil z Čiech domov a stále je na slobode. Jeho návrat z liečenia v Karlových Varoch vzbudil obrovskú pozornosť novinárov. Tí, ktorí čakali, že mu hneď na letisku nasadia putá, boli sklamaní. Nikto z prokuratúry ani polície Kučmu nevítal.
Liečebný pobyt prerušil po tom, ako mu v piatok niekto z Kyjeva zatelefonoval správu o smrti bývalého ministra vnútra Jurija Kravčenka. Kučma, rovnako ako Kravčenko, je hlavným podozrivým a svedkom v prípade likvidácie novinára Hrihorija Gongadzeho.
Exprezident ešte v Česku ukrajinskému televíznemu kanálu 1 + 1 o smrti Kravčenka povedal: "Málokto by vydržal taký šialený tlak." Vyhlásil tiež, že je pripravený vypovedať.
Kučma musel byť smrťou svojho bývalého podriadeného otrasený. Okrem toho mal Kravčenko vo vrecku list na rozlúčku, v ktorom Kučmu obviňuje. "Moji milí, nie som ničím vinný. Odpusťte mi. Stal som sa obeťou politických intríg prezidenta Kučmu a jeho okolia. Odchádzam od vás s čistým svedomím. Zbohom."
Stále nie je však jasné, či išlo o samovraždu, alebo o vraždu. Do hlavy exministra skutočne padli dva výstrely, čo je pri samovražde krajne nezvyčajné, podľa expertov však nie nemožné.
Šéf Bezpečnostnej služby Ukrajiny Alexandr Turčinov v sobotu opísal novinárom, ako sa mohol Kravčenko dvoma výstrelmi sám zabiť. Najskôr si exminister namieril zospodu na podbradok, lenže v poslednej chvíli sa predsa len ruka zatriasla, guľka prešla ústami a vyletela von. "Tento výstrel nebol smrteľný, dokonca ani nespôsobil ťažké zranenie," tvrdí Turčinov. Potom si Kravčenko strelil do spánku, a okamžite zomrel.
Ale stále je mnoho politikov, ktorí sa domnievajú, že išlo o vraždu. Kravčenko podľa všetkého patril medzi organizátorov vraždy Gongadzeho, ale niekto si u neho musel odstránenie kritika Kučmovho režimu, objednať. Najväčšie podozrenie padá práve na exprezidenta. Aj preto bol jeho návrat do vlasti prekvapením.
Svetlo by mohla do prípadu vniesť ďalšia kľúčová figúra - bývalý bodyguard prezidenta Kučmu Nikolaj Melničenko, ktorý v roku 2000 pred Gongadzeho vraždou nahral rozhovory svojho šéfa s ministrom Kravčenkom na magnetofón.
Bodyguarda Melničenka správa o Kravčenkovej smrti zastihla vo Varšave. Zľakol sa a požiadal o pomoc ruského podnikateľa žijúceho v exile Borisa Berezovského. Ten pre korunného svedka poslal z Londýna lietadlo a zobral ho pod ochranu.
Niektorí politici, poslanci, ale aj vedenie mládežníckej organizácie PORA, ktorá bola hybnou silou nedávnej oranžovej revolúcie, žiadajú okamžité zatknutie Kučmu. PORA dokonca upozorňuje, že ak to neurobí prokuratúra, pristúpi organizácia k "občianskému zatknutiu".
Ukrajinská prokuratúra však útoky na svoju adresu označila za "hraničiace s politickou hystériou". Očakáva sa, že Kučmu pozvú na vypočúvanie v najbližších dňoch.
Autor: agentúra Epicentrum pre SME