Praha 6. marca (TASR) - Na dražbe, ktorá sa 17. marca uskutoční v parížskej aukčnej sieni Drouot Richelieu, ponúknu na predaj vyše 200 diel, väčšinou z 18. a 19. storočia. Medzi nimi je i zväzok Voyages et Mémoires (Cesty a pamäti) slovenského šľachtica Mórica Augusta Beňovského, upozorňuje český denník Mladá fronta Dnes v sobotňajšom vydaní.
Beňovský (1746-1786) bol počas svojho dobrodružného života dokonca aj kráľom Madagaskaru. Knihu ponúkanú do dražby vydali v Paríži v roku 1791.
Hitom dražby však bude unikátny fragment doposiaľ neznámeho latinského prekladu Dalimilovej kroniky. Jej súčasní majitelia za ňu môžu dostať, ako odborníci odhadujú, aj milión eur (asi 38 miliónov Sk). Na prvý pohľad nenápadný zošitok pritom celé tri generácie ležal nepovšimnutý v zásuvke stola významnej parížskej rodiny.
Česká Národná knižnica v týchto dňoch rokuje s českým štátom i s francúzskou stranou o možnostiach získať toto dielo. Rukopis obsahujúci 24 bohato iluminovaných pergamenových strán je vôbec najvýznamnejšou bohemikálnou knižnou pamiatkou, ktorá sa za posledných 50-80 rokov vyskytla na trhu, zdôraznil riaditeľ knižnice Vlastimil Ježek.
Peniaze na nákup bohemika by mohlo poskytnúť české ministerstvo kultúry, ale rokuje sa aj o tom, že by rukopis bol z aukcie stiahnutý.
Znalec usudzuje, že toto dielo vzniklo okolo roku 1340, teda asi 30 rokov po tom, ako anonymný autor vytvoril jeho českú predlohu - Dalimilovu kroniku, ktorá pochádza z roku 1314 a predstavuje jedno zo základných diel českej historiografie.
Kroniku tvoria voľne radené obrazy udalostí z dejín sveta i českej histórie - začína sa popisom stavby Babylonu a popisuje dejiny českého národa, sú v nej povesti i osudy panovníkov.
Zo 106 kapitol Dalimilovej kroniky obsahuje zväzok len dve a z ďalších siedmich len časti. Text a ilustrácie k nemu sa týkajú prvého historicky doloženého kniežaťa Bořivoja, jeho ženy sv. Ludmily , ich vnuka sv. Václava, kniežaťa Oldřicha i kniežaťa Břetislava I.