k hraniciam.
Svetové agentúry však citujú svedkov z okolia Bejrútu, podľa ktorých Sýria upevňuje vojenské pozície v okolí libanonského hlavného mesta. Jej vojaci vraj kopú zákopy pri hraniciach.
Podľa analytikov bude dnešný prejav v parlamente Assadovým pokusom vymanévrovať Sýriu aj seba z krízy, keď na odchod vojakov tlačia okrem Američanov a Európanov aj jeho arabskí spojenci.
Všetko spustil atentát na libanonského expremiéra Rafíka Harírího, do ktorého je podľa Libanončanov aj USA zapletená Sýria. Damask to odmieta. Libanončania po zvrhnutí prosýrskej vlády požadujú odchod sýrskych vojsk a na svete neexistuje reálna sila, ktorá by netvrdila to isté.
Politický analytik Imad Šuaíbí zdôrazňuje, že Assad čelí najväčšej politickej skúške od svojho nástupu do funkcie pred piatimi rokmi.
Chce však ešte niečo vyťažiť. Tento týždeň viackrát pripustil odchod z Libanonu, ale hovoril aj o tom, že tam chce ponechať časť jednotiek (asi 3-tisíc mužov zo 14-tisíc) na ochranu sýrskej hranice. Potom odchod vojsk podmieňoval začiatkom mierových rokovaní s Izraelom.
Aj jeho stabilný spojenec - Saudská Arábia mu však dala najavo, aby si žiadne podmienky nekládol a stiahol sa úplne a čo najskôr. To je silný signál: Saudská Arábia doteraz robila prostredníka medzi Damaskom a Washingtonom. Teraz hovorí to isté, čo Američania.
Analytici naznačujú, že Assad provokoval na viacerých frontoch: podpora protiizraelských teroristov, privieranie očí nad militantmi, ktorí sa cez Sýriu prepravovali do Iraku, či mocenské hry v Libanone. Teraz sa zdá, že na to doplatil. (mik)