FOTO - TASR/AP |
Za prvých osem týždňov tohto roka ľudia vložili do fondov vyše 12 miliárd korún. Za rovnaké obdobie minulého roku to boli len štyri miliardy. Ide pritom o čisté predaje fondov, teda rozdiel medzi vydanými a vrátenými podielmi. V podielových fondoch je dnes približne 80 miliárd korún.
"Prvým a hlavným dôvodom rastúceho záujmu o podielové fondy sú výrazne klesajúce úrokové sadzby pri sporivých bankových produktoch," tvrdí analytik Poštovej banky Miroslav Šmál. Tie nepokrývajú ani mieru inflácie, a tak sa peniaze uložené v bankách vlastne znehodnocujú. Aj keď fondy neprinášajú výrazne vyššie úroky, je to spravidla viac, ako ponúkajú termínované vklady.
"Najviac investujú fyzické osoby. Sú to ľudia, ktorí predtým mali peniaze vo finančných inštitúciách," tvrdí hovorkyňa Slovenskej sporiteľne Eva Güttlerová.
O presmerovaní peňazí z bánk do podielových fondov svedčí aj vývoj vkladov v bankách. Kým na začiatku roku 2003 mali občania uložených na účtoch 328 miliárd korún, na konci roku 2004 to bolo o desať miliárd menej.
"Boom v podielových fondoch je naozaj rekordný a je predpoklad, že objem majetku vo fondoch ešte aj naďalej bude rásť," tvrdí hovorkyňa VÚB banky Silvia Nosálová. Objem peňazí, ktoré spravuje VÚB Asset Management vo februári prekročil hodnotu 20 miliárd korún. "Stalo sa tak presne desať mesiacov po prekonaní prvej okrúhlej hranice - desať miliárd."
"Podobne ako inde sa ľudia u nás prispôsobujú aktuálnym možnostiam a snažia sa v nich zariadiť čo najvýhodnejšie alebo s čo najmenšími stratami," vraví sociologička Zuzana Kusá. To korešponduje so štruktúrou investícií do podielových fondov. Podľa výkonného riaditeľa Slovenskej asociácie správcovských spoločností Ľubora Kyselého až 85 percent peňazí smeruje do peňažných a dlhopisových fondov, ktoré ponúkajú síce nižší výnos, ale zároveň minimálne riziko. "To je dôkaz toho, že drobní investori hľadajú náhradu za nízko úročené vklady," hovorí Kyselý.
Hoci investície do fondov sú v súčasnosti na rekordných úrovniach, za západnou Európou stále zaostávame. Ľudia tam majú v podielových fondoch 30 až 50 percent svojich úspor. Na Slovensku je to len asi 20 percent. Güttlerová zo sporiteľne predpokladá, že na 30 percent by sme sa mohli dostať asi o dva roky.