Zisťujeme poškodenia mrazom

Zimné mrazy, najmä tie po prechodných otepleniach, poškodzujú najmä kvetné púčiky mandlí, marhúľ, čerešní a broskýň, pri ktorých často dochádza aj k namŕzaniu výhonov a v niektorých rokoch aj staršieho dreva. Nápravné opatrenia závisia od stavu poškodeni

Regeneráciu koruny stromu podporuje harmonická výživa, závlaha, rez a ostatné ošetrovanie.


FOTO - JÁN PAVLOVKIN


a, preto ho treba včas zistiť.

Podiel poškodených kvetných púčikov môžeme zistiť buď tak, že ich pozdĺžne rozrežeme a posúdime farebné zmeny na rezných plôškach (čo je najpresnejší spôsob), alebo overíme ich schopnosť vypučať a kvitnúť. Pri broskyniach posudzujeme iba kvetné púčiky na ročnom dreve (teda na zmiešaných výhonoch), kým pri mandliach, marhuliach a čerešniach aj na krátkom rodiacom dreve (kytičkový obrast a tŕne). Pri každej odrode by mala mať priemerná vzorka aspoň 100 kvetných púčikov. Kvetné púčiky pred rozrezávaním opatrne vylúpneme. Ich semenníky potom rozrežeme na vhodnej podložke (napríklad z kartónu) s pomocou žiletky alebo ostrého skalpelu. Zmrznuté púčiky majú semenníky hnedé až čiernohnedé, nezmrznuté sú živo zafarbené. Niekedy zmrznú len semenníky a základy okvetia žijú. Nasleduje jednoduchý výpočet percentuálneho podielu púčikov s nepoškodenými semenníkmi.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Posúdenie schopnosti púčikov vypučať a kvitnúť v období vynúteného pokoja spočíva v prenesení zodpovedajúcej priemernej vzorky do izbových podmienok, kde spodné časti konárikov ponoríme do odstátej pitnej vody. Nezmrznuté púčiky do týždňa vypučia a kvetné aj rozkvitnú. Rastové púčiky kôstkovín vypučia o niekoľko dní neskoršie. Tento spôsob je menej presný, pretože aj kvetné púčiky so zmrznutými semenníkmi môžu rozkvitnúť v prípade, že nebolo poškodené okvetie. Vypočítame teda podiel nezmrznutých kvetných prípadne aj rastových púčikov.

Keď z bohatej násady kvetných púčikov zostalo vyše 25 percent nepoškodených, stromy režeme bežným spôsobom, prípadne nechávame rezervu pre prípad, že nastanú menej priaznivé podmienky na opelenie a oplodnenie kvetov, prípadne, že sa vyskytnú neskoré mrazy. Keď je podiel nepoškodených púčikov menší ako 25 percent, vykonáme len základný jarný (predjarný) rez a detailný rez na úrodu urobíme až po termíne neskorých jarných mrazov. Prípadne detailný rez nerobíme - to sa týka najmä broskýň. V prípade, že podiel nezmrznutých púčikov je menší ako 10 percent, treba sa zmieriť s tým, že aj pri priaznivých podmienkach na opelenie a oplodnenie a bez pôsobenia neskorých mrazov bude úroda nižšia až veľmi slabá. Podiel menej ako 5 percent nepoškodených púčikov predznamenáva slabú až nepatrnú, prípadne žiadnu úrodu. V takejto situácii vykonáme podľa potreby hlboký zmladzovací rez, ktorý nemusí nepriaznivo ovplyvniť úrodu v budúcom roku. Pochopiteľne, pri týchto kalkuláciách treba zohľadniť bohatosť násady kvetných púčikov a osobné skúsenosti.

SkryťVypnúť reklamu

Pre posúdenie mrazového poškodenia dreva využívame farebné zmeny pozdĺžnych zárezov do ročných výhonov, prípadne hlbších zárezov do kôry a dreva starších konárov. Osobitne posudzujeme kôru, lyko, kambium a drevný valec. Celkové hodnotenie závisí aj od miesta zmrznutia. Často sa stáva, že úplne zmrznú len vrcholové časti výhonov, čo sa prejavuje hnedým až tmavohnedým zafarbením celej plochy šikmého rezu vrátane kambia. Táto časť odumiera a jej regenerácia je vylúčená. V nižšej časti môže byť zachované kambium, ktoré smerom dovnútra obnovuje drevný valec s vodivými pletivami a smerom von lyko, čím zabezpečuje regeneráciu. Celkovú regeneráciu koruny podporuje harmonická výživa a závlaha, zodpovedajúci rez a ostatné ošetrovanie súvisiace s priaznivým fyziologickým stavom dreviny. V prípade silného poškodenia staršieho dreva aj rastových púčikov (čo býva najčastejšie pri broskyniach) počkáme s hlbším zmladzovacím rezom až do obdobia pučania nezmrznutých vegetatívnych púčikov.

SkryťVypnúť reklamu

Ing. ŠTEFAN NITRANSKÝ,CSc.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  5. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  6. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  7. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 499
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 182
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 700
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 3 808
  5. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 993
  6. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 2 597
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 778
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 496
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu