Mnohé záhrady ešte zakrýva sneh, ale jar je už čoskoro tu. FOTO - ČTK |
h postupov.
Pôda je v marci už zvyčajne rozmrznutá a vhodná na obrábanie. Okolo ovocných stromov rozhrnieme zeminu a urobíme misy, ktoré môžeme vystlať kompostom, rašelinou alebo iným vhodným materiálom, aby sme už na jar zabránili zbytočnému vyparovaniu vody. Odhrnieme aj nakopcované kry bobuľovín a viniča.
Stromy prihnojíme dusíkatými hnojivami a v prípade, že sme v jeseni nehnojili, rozhodíme v obvode koruny aj fosforečné a draselné hnojivá. Ekozáhradkári pritom používajú len hnojivá, ktoré sú povolené a odporúčané v Pravidlách pre ekologické poľnohospodárstvo.
Do pripravených jám alebo rigolov s prídavkom kompostu alebo rašeliny vysádzame ako prvé egreše, ríbezle, černice, maliny a jostu, pretože skôr rašia. Jar je najvhodnejším termínom na výsadbu broskýň, marhúľ, orechov a aktinídie (výsadbu broskýň a marhúľ opíšeme v samostatnom článku). Vysádzať možno aj ďalšie druhy, ktoré sme nestihli vysadiť na jeseň. Ekozáhradkári pritom uprednostňujú úrodné odrody, ktoré sú vhodné do danej lokality, sú odolné alebo aspoň tolerantné voči závažným chorobám a fyziologickým poruchám a ktoré majú v záhrade alebo v jej blízkosti vhodného opeľovača (ak vysádzame cudzoopelivé odrody) a sú mrazuvzdorné.
Na takto vysadených stromčekoch a kríkoch, aj na tých, ktoré sme vysadili na jeseň, urobíme výchovný rez, aby sme dosiahli zvolený pestovateľský tvar. Môžeme vykonať aj zmladzovací alebo presvetľovací rez stromov. Z malín a černíc odstránime vyrodené výhonky a ponechané skrátime. Režeme aj vinič, pričom orezané viničie podrvíme a zakompostujeme alebo spálime. Ošetríme aj záhon s jahodami. Stromy s nevhodnými odrodami môžeme preštepiť vhodnými, najmä ekologickými, ktoré sú odolné alebo tolerantné voči závažným chorobám (chrastavitosti a múčnatke). Neodporúčame preštepovať slivky a marhule.
Ošetríme trhliny ovocných stromov spôsobené mrazmi a ohryzené hlodavcami. Odstránime a spálime lapacie pásy z kmeňov stromov. Ovocné rastliny a vinič ošetríme proti chorobám a škodcom prípravkami, ktoré povoľujú Pravidlá pre ekologické poľnohospodárstvo (sírnaté, meďnaté, biologické a odvary alebo nálevy z paprade, prasličky, paliny a orličníka).
Veľkú pozornosť musíme venovať dopestovaniu sadeníc zeleniny a ak to počasie dovolí, robíme prvé výsevy a výsadby do voľnej pôdy.
Doc. Ing. VILIAM HORNIAK, CSc.