Foto |
Parenisko v záhradke slúži na dopestovanie priesad a v chladnejších oblastiach aj na pestovanie skorej zeleniny. Z našich záhrad sa však postupne vytráca. V dostatočne hlbokom parenisku môžeme pritom predpestovať aj teplomilné izbové rastliny. Do bytu ich prenášame, až keď začnú kvitnúť. Studené parenisko je vhodné aj na zazimovanie niektorých kaktusov, koreňov, pakoreňov a hľúz okrasných trvaliek.
Parenisko umiestňujeme na slnečnom mieste chránenom pred studenými vetrami. Orientované má byť smerom na juh. Jeho vyššia stena sa môže opierať o plot či o stenu skleníka alebo záhradnej chatky. Nezabúdajme ani na spevnený chodník, lebo k parenisku treba mať dobrý prístup.
Pri stavbe pareniska spravidla vyhĺbime polmetrovú jamu, ktorú zaplníme čerstvým nezrelým kompostom. Takto pripravujeme poloteplé parenisko, ktoré sa nahrieva najviac na 25 stupňov. Ak použijeme maštaľný alebo konský hnoj, teplota v teplom parenisku dosiahne až 35 stupňov. Studené parenisko sa nevyhrieva žiadnym zdrojom tepla. Aj v studenom parenisku sa však odporúča zameniť pôvodnú záhradnú pôdu pareniskovou, kompostovou alebo rašelinovou zeminou. V porovnaní s pôdou na trvalom stanovišti rastlín má mať priaznivejšiu štruktúru, vyšší obsah humusu a nižší obsah živín. Úroveň zeminy v parenisku je o 0,1 metra nižšia ako v jeho okolí.
Konštrukciu pareniska je najvhodnejšie postaviť z plastových dosák. Dosky z dreva sú menej trvanlivé, zatiaľ čo vybudovanie stien z betónu je nákladné a nepraktické. Priestor pareniska nesmie byť veľmi veľký, aby sa v ňom rýchlejšie zohrieval vzduch. Spravidla postačuje parenisko s rozmermi okna 1,5 x 1 meter. Môže byť zo skla, ale aj z priesvitnej plastovej fólie. Rám okna z dreva je vhodné rozdeliť na dve polovice, každú s rozmermi 0,75 x 1 meter. Okno ukladáme na konštrukciu zo štyroch stien, ktorých rohy sú spevnené stĺpikmi hlboko zarazenými do zeme. Predná stena pareniska je o 0,1 metra nižšia ako zadná. Vhodná výška prednej steny je 0,3 až 0,4 metra. Všetky steny sú zasadené do zeme tak, aby bol vnútorný priestor izolovaný od okolia. Oblok sa musí dať ľahko odložiť nabok, aby sme v parenisku mohli pohodlne vykonať všetky potrebné práce. V prípade neskorých jarných mrazov treba okno pareniska zakryť rohožou alebo starým kobercom. Bočnice môžeme otepliť doskami z penového polystyrénu.
Doc. Ing. ZOLTÁN BEDRNA, DrSc.