Imigranti, ktorých zadržali pred rokom, stoja pred žilinskou políciou. FOTO - ARCHÍV TASR |
. Ak pri prevádzačstve zomrie človek, páchateľovi bude hroziť až dvadsať rokov.
Prevádzačstvo by sa tak podľa Palka zaradilo na Slovensku k najťažším trestným činom s najprísnejšími trestami. "Je tam dosť veľký cynizmus páchateľov, poznáme prípady, keď táto trestná činnosť vedie k úmrtiu, často sú to ženy, deti, nechajú ich na snehu zamrznúť," vysvetľuje.
V roku 2003 zadržala vyše 12-tisíc migrantov, vlani niečo cez 8-tisíc. Odhaduje sa, že asi dvakrát toľko ich cez hranicu prejde. Počet ľudí, čo na Slovensko pricestujú legálne, stúpol o niekoľko miliónov.
Na Slovensku to zatiaľ nie je vidieť, ale v západnej Európe podľa Palka nelegálna migrácia spôsobuje konflikt kultúr. "Veľké skupiny obyvateľov z iných civilizácií - afrických, ázijských - sa presúvajú do Európy, nastávajú problémy s ich integráciou do spoločnosti a napätie." Palko tento svoj názor prezentoval už dávnejšie. "Keď nesmelo pozorujeme krajiny západnej Európy, zdá sa, že to je problém," odpovedá na otázku, čo je zlé na tom, ak ľudia s inou kultúrou prídu do Európy.
Minulý rok na Slovensko nelegálne prišlo najviac Čečenov, významne stúpol počet Gruzíncov, v ich krajine bola revolúcia, a značne klesol počet Iračanov.
Polícia začala minulý rok vo veľkom využívať paragraf o založení a zosnovaní zločineckej skupiny. Kým v roku 2003 ho proti prevádzačom použili trikrát, v minulom roku 20-krát.
V malých dedinách v hraničných oblastiach napriek vysokej nezamestnanosti často stoja nové luxusné domy. Palko povedal, že sa proti tomu snažia bojovať napríklad tak, že prikázali policajtom zverejňovať majetkové priznania. Priznal, že pre nezhody v majetku ešte neprepustil ani jedného policajta.
Pre prevádzačstvo museli v roku 2003 odísť ôsmi policajti, v roku 2004 štyria. Tento rok zatiaľ jeden. (mož)