Zomrel Peter Benenson, zakladateľ Amnesty International
Vo veku 83 rokov zomrel minulý piatok Brit Peter Benenson, zakladateľ organizácie Amnesty International (AI). Organizáciu na ochranu ľudských práv založil v roku 1961, keď si v denníku The Observer prečítal článok o zatknutí a uväznení dvoch študentov v Portugalsku, ktorí si v lisabonskej kaviarni pripíjali na slobodu. Právnik Benenson pôvodne zamýšľal viesť ročnú kampaň za ich oslobodenie, tá však nakoniec prerástla do založenia najväčšej nezávislej organizácie na ochranu ľudských práv na svete. Dnes má 1,8 milióna členov a stúpencov a v roku 1977 získala Nobelovu cenu za mier. Benenson vyštudoval históriu na Oxfordskej univerzite, po vojne dokončil štúdium práv a stal sa advokátom. Do svojej prvej "kampane" sa pustil už v 16 rokoch, keď hlavne vďaka jeho aktivite podporila škola v Etone, ktorú navštevoval, organizáciu pomáhajúcu sirotám občianskej vojny v Španielsku. Podieľal sa tiež na pomoci Židom, ktorí utekali z hitlerovského Nemecka. V 50. rokoch bránil dodržiavanie zákonov na Cypre, v komunistickom Maďarsku či v Juhoafrickej republike. Z vedenia AI odstúpil v roku 1966, ale aj potom udržiaval s organizáciou kontakt. Konvertoval na katolícku vieru, stal sa kazateľom a venoval sa písaniu. V 80. rokoch bol prvým predsedom Združenia kresťanov proti mlčaniu a ako hovorca a organizátor kampaní sa vrátil aktívne aj do AI. S manželkou Susan mal syna a dcéru, z predchádzajúceho manželstva dve dcéry.
Stella McCartney má syna
Stella McCartney, 33-ročná dcéra exbeatla Paula McCartneyho, porodila minulý piatok syna. Rodičia mu dali meno Miller Alasdhair James. Známa britská módna návrhárka rodila na súkromnej londýnskej klinike. Pôrod prišiel tri týždne pred očakávaným termínom a neprebiehal celkom hladko - 3,3-kilogramové novorodeniatko malo spočiatku problémy s dýchaním. Matka aj dieťa sú však už v poriadku. Otcom dieťaťa je 34-ročný bývalý vydavateľ Alasdhair Willis, za ktorého sa Stella vydala v auguste 2003.
Slater sa bude rozvádzať
Americký herec Christian Slater požiadal o rozvod so svojou manželkou, televíznou produkčnou Ryan Haddonovou. Ako dôvod svojho rozhodnutia ukončiť päť rokov trvajúce manželstvo uviedol nezmieriteľné rozdiely. V žiadosti o rozvod požiadal o právo na starostlivosť o ich dve deti - päťročného syna a trojročnú dcéru. Kariéra 35-ročného Slatera sa začala v roku 1986 vo filme Meno ruže. Okrem toho sa preslávil úlohami vo filmoch Pravdivá romanca či Interview s upírom. V poslednom čase sa sústreďuje viac na divadelné projekty.
Isabelle Adjaniová má novú lásku
Francúzska filmová herečka Isabelle Adjaniová si už našla náhradu za bývalého priateľa, ktorým bol hudobník Jean-Michel Jarre. Jej novou láskou je parížsky neurochirurg Stéphane Delajoux. Napísal to týždeník Paris Match. Delajoux sa údajne podobá na Georgea Clooneyho. Adjaniová, ktorá bude mať v júni 50 rokov, spôsobila vlani v lete rozruch, keď krátko pred plánovanou svadbou so známym hudobníkom oznámila, že sa s ním rozchádza, pretože ju podviedol so 44-ročnou herečkou Anne Parillaudovou.
Zomrel Henry Grünwald, bývalý šéfredaktor časopisu Time
Vo veku 82 rokov zomrel minulú sobotu v USA jeden z najznámejších amerických novinárov Henry A. Grunwald, dlhoročný šéfredaktor spravodajského magazínu Time. Narodil sa v roku 1922 vo Viedni ako Heinz Anatol Grünwald. V roku 1938 bola jeho židovská rodina nútená utiecť pred nacistami do USA. V Spojených štátoch začínal ako poslíček, neskôr sa vypracoval na šéfredaktora uznávaného časopisu, ktorý viedol 11 rokov. Po odchode z časopisu ho americký prezident Ronald Reagan vymenoval za veľvyslanca USA vo Viedni, kde pôsobil v rokoch 1988 až 1990. V poslednom roku života oslepol, o čom napísal dojemnú a zároveň humorne ladenú knihu Twilight: Losing Sight, Gaining Insight.
Zomrel vyjednávač Hans-Jürgen Wischnewski
Na následky ťažkej infekčnej choroby zomrel minulý piatok v nemocnici v Kolíne nad Rýnom bývalý nemecký sociálnodemokratický minister Hans-Jürgen Wischnewski. Mal 82 rokov. Do medzinárodného povedomia sa zapísal najmä ako úspešný vyjednávač v krízových oblastiach a v boji s ultraľavicovým terorizmom. Bol známy aj pod prezývkou Ben Wisch. Ako krízový vyjednávač sa preslávil najmä v októbri 1977 pri oslobodzovaní rukojemníkov z uneseného lietadla Lufthansy v somálskom hlavnom meste Mogadiši. Pri neústupnosti radikálnych palestínskych únoscov pripravil vtedy situáciu na úspešný zásah nemeckej protiteroristickej jednotky GSG 9, ktorá nakoniec desiatky rukojemníkov oslobodila. Úspešný bol napríklad aj pri oslobodzovaní ôsmich nemeckých občanov unesených povstalcami v Nikarague v roku 1986 a pri vyjednávaní o prepustení väzneného Nemca v roku 1993 v Iraku za vlády Saddáma Husajna.