BRATISLAVA - Ľudia v tomto roku zmenili prístup k peniazom, vyberajú ich z bánk a investujú do podielových fondov. Za prvých osem týždňov vložili do fondov vyše 12 miliárd korún, kým za rovnaké obdobie vlani to boli len štyri miliardy.
Naopak vklady občanov v bankách postupne klesajú. Na začiatku roku 2003 v nich mali ľudia uložených 328 miliárd korún, na konci roku 2004 to bolo o 10 miliárd menej.
Analytici tvrdia, že úroky z vkladov stále klesajú a sú nižšie ako inflácia, takže ľudia na peniazoch uložených v bankách prerábajú. Preto svoje peniaze radšej vyberú a vložia do podielových fondov.
Sociologička Zuzana Kusá si myslí, že potom, čo sa ľudia naučili zakladať si účty a skončili so sporením do pokladničiek, dnes ich situácia núti osvojovať si nové formy investovania. "Prispôsobujú sa a snažia sa v nových podmienkach zariadiť čo najvýhodnejšie alebo s čo najmenšími stratami," povedala.
Analytik Poštovej banky Miroslav Šmál vidí aj iný dôvod nového trendu. V ľuďoch sa obnovuje dôvera v investovanie, ktorú stratili po krachu nebankových subjektov, a na ich silnejúcu dôveru vplývajú okrem reklamy aj "dobré výsledky hospodárenia správcovských spoločností, ich stabilita a transparentnosť".
Podielový fond je forma kolektívneho investovania. To znamená, že správcovská spoločnosť za peniaze od drobných investorov nakúpi cenné papiere. Ak sa zhodnotia, klient zarobí. Ak však ich hodnota klesne, klient príde o časť svojich peňazí.
Napriek rýchlemu rastu investícií do fondov Slovensko ešte stále zaostáva za západnou Európou. U nás majú ľudia vo fondoch asi 20 percent svojich úspor, tam je to od 30 do 50 percent.