
ILUSTRAČNÉ FOTO – TASR
BRATISLAVA – Po predchádzajúcich signáloch rastúcich obáv z ďalšieho ekonomického vývoja na Slovensku sa situácia začína zlepšovať. Indikátor ekonomického sentimentu, v ktorom Štatistický úrad SR monitoruje očakávania výrobcov, obchodníkov a spotrebiteľov, vzrástol v decembri o 4 body na 95-bodovú úroveň. Ešte v októbri bola jeho hodnota na najnižšej úrovni od mája 2000.
Za vyrovnanie síl medzi optimistami a pesimistami môže podľa štatistických údajov najmä priemysel, pri ktorom sa indikátor dôvery dostal k nulovej hranici. „Priemyselné podniky očakávajú rast produkcie v dôsledku obnovenej dôvery k domácemu aj zahraničnému dopytu, ktorý hlavne v novembri hodnotili veľmi pesimisticky. Celkový obraz indikátora dôvery v priemysle ovplyvňuje aj pretrvávanie salda zásob hotových výrobkov v kladných hodnotách, čo znamená, že podniky produkujúce väčšinu priemyselnej výroby považujú zásoby hotových výrobkov za vyššie ako normálne,“ vysvetľuje štatistický úrad.
Oživenie dobrých vyhliadok domácich priemyselných podnikov potvrdila včera aj Slovenská ratingová agentúra. Jej index predpokladaného objemu produkcie zaznamenal v decembri prvý medzimesačný nárast od februára tohto roku. „Zatiaľ je predčasné hovoriť o rastúcom trende. Existujú ale určité signály, ktoré hovoria, že napriek spomaleniu tempa rastu ekonomík EÚ si slovenský priemysel udrží svoj rast aj v roku 2002,“ myslí si ekonóm Ľudovít Ódor.
Napriek vyslovovaným obavám sú podľa údajov štatistikov v súčasnosti najväčšími optimistami maloobchody. Indikátor dôvery v maloobchode vystúpal v závere roka na svoje dvojročné maximum – 23 bodov. „Sprievodným javom optimistických očakávaní v maloobchode je predpokladaný rast cien tovarov, ako aj rast miezd v tomto sektore,“ dodávajú štatistici.
Názorovým protipólom je stavebníctvo, kde meraný indikátor dôvery zaznamenal v decembri prvý tohtoročný pokles. „Spôsobili to pesimistické názory stavebných firiem na očakávaný rast zamestnanosti v stavebníctve a zotrvačné názory na úroveň súčasného dopytu, keď menej ako polovica respondentov prieskumu ho považuje za primeraný sezóne,“ tvrdí štatistický úrad.
V porovnaní s údajmi spred roka sú najväčšími optimistami spotrebitelia, keď indikátor spotrebiteľskej dôvery si za ostatných dvanásť mesiacov pripísal k dobru 14,4 bodu: „K zlepšeniu došlo najmä preto, že v decembri 2000 po ohlásení pripravovaných úprav regulovaných cien sa spotrebiteľská atmosféra prudko zhoršila,“ hovoria štatistici. „Popri mierne priaznivých očakávaniach v oblasti nezamestnanosti o smere vývoja indikátora spotrebiteľskej dôvery za posledný mesiac najväčším dielom rozhodli očakávania úspor v domácnostiach, ktoré boli mierne pesimistickejšie ako pred mesiacom.“