Veterinári upozorňujú, že dnes, keď zúri šialenstvo kráv, ide o nezodpovednosť najhrubšieho zrna. Od prvého potvrdeného prípadu BSE na Slovensku regulujú špeciálne smernice všetky postupy chovateľov hovädzieho dobytka, veterinárov aj odberateľov mäsa.
„Chovateľ si neuvedomí, že pred časom niekde kúpil stokilové teľa a o jeho predošlej výžive nič nevie. Veď teliatko mohli kŕmiť trebárs mliečnymi náhradami dovezenými z Nemecka, ktoré sa dnes považujú za rizikové,“ hovorí nemenovaný odborník.
Málokomu napadne, že veterinárovi treba odovzdať rizikové časti zo zvieraťa na odobratie vzorky a mäso uschovať, kým nebude známy výsledok. Zaplatiť drahý test BSE musí, samozrejme, sám chovateľ.
Pri zabíjačkách kráv sa porušuje aj ďalší zákon – o odpadoch. Podľa zákona je dovolené vyprodukovať za rok najviac 50 kíl takéhoto odpadu. Zabíjačkový odpad z ošípaných zvyčajne túto hmotnosť neprekročí. Pri krave naopak. Zvyšky z ošípanej možno vyhodiť, ľudovo povedané, niekam na hnojisko, z kravy je odpad nepomerne väčší. (ru)