Viac ako 67 hodín ležal v malej kabínke. Bez možnosti pohybu, bez šance odskočiť si na toaletu. Steve Fossett to všetko obetoval pre jediný cieľ: stal sa prvým človekom v dejinách, ktorý sám na jeden šup obletel Zem. Bez medzipristátia, bez dopĺňania paliva.
V pondelok vyletel z letiska v kansaskom meste Salina a včera večer sa vrátil na to isté miesto. Napriek problémom pristál a po dvadsiatich minútach vystúpil z lietadla. Na to, v akých podmienkach let absolvoval, nevyzeral zle. Čakali ho stovky obdivovateľov a novinárov. Veľa im nepovedal: len opakoval, že je šťastný a splnil sa mu sen. Všetkým niekoľkokrát poďakoval. "Toto bola moja najväčšia ambícia," hovoril.
Jeho let je víťazstvom techniky, ale aj výkonom, ktorý posunul hranice ľudských možností.
Fossett letel na špeciálne upravenom lietadle GlobalFlyer. Napriek tomu, že na začiatku mal v krídlach viac ako päť ton paliva, najväčšie obavy robilo práve ono. Pri štarte ho minul neočakávane veľa a do poslednej chvíle nebolo jasné, či mu vystačí.
Fossett od pondelka nespal. Maximálne si na minútku zdriemol. Pil čokoládové mliečne koktaily, vodu, iontové nápoje a močil do fliaš.
"Už počujeme a cítime, že je veľmi unavený a napätý," povedal včera ráno šéf projektu Paul Moore. Šéf riadiaceho strediska Kevin Stass zdôrazňoval, že 60-ročný Fossett je stále pri zmysloch: "Zatiaľ nevidel žiadne ufo."
Najdramatickejšie momenty prežíval Fossett pri prelete medzi Japonskom a Havajskými ostrovmi. V riadiacom stredisku si po prepočtoch uvedomili, že musí mať menej paliva, ako mu ukazujú meracie prístroje.
V priebehu niekoľkých hodín sa musel rozhodnúť, či to vzdá, alebo zariskuje. Vmomente, ako preletel Havajské ostrovy, totiž mohol pristáť zasa až na americkom kontinente, a to nemuselo vyjsť.
"Ideme do toho!" oznámil cez satelitný telefón svojim kolegom a snažil sa nájsť lepší vietor. Včera v noci sa mu to podarilo. Vietor odzadu mu dovolil šetriť pohonné látky.
Fossettovci mali v zálohe ešte jeden plán. Ak by mu tesne pred cieľom palivo predsa len došlo, chceli na letisko v Saline doplachtiť. GlobalFlyer by mal z výšky 14 000 metrov ako vetroň preletieť až 320 kilometrov. "Má rekordy aj na klzákoch, ak mu teda dôjde palivo, snáď sa sem nejako dostane," povedal televízii ABC Richard Branson, ktorý let sponzoroval. Branson však odhadoval, že plachtiť môže maximálne 50 kilometrov. Dlhšie by to Fossett nemusel prežiť. Tento plán sa však nekonal.
Medzinárodná letecká federácia povedala, že rekord uzná, ak Fossett pristane na rovnakom letisku, z ktorého vyštartoval. Mal pritom preťať všetky poludníky a preletieť najmenej 36 787,5 kilometra - čo je vzdialenosť rovnajúca sa dĺžke obratníka Raka.