Bude Svetovú banku reprezentovať manažérka (Carly Fiorinová), úradník (Paul Wolfowitz) alebo spevák (Bono)? FOTO - REUTERS
BRATISLAVA - Na čele Svetovej banky by mohla prvýkrát v histórii stáť žena. Jedným z favorizovaných kandidátov na tento post je bývalá šéfka veľkej počítačovej firmy Hewlett-Packard Carly Fiorinová. Jej šance sa po včerajšku ešte zvýšili, keď odchádzajúci prezident Svetovej banky James Wolfensohn oznámil, že doteraz najpravdepodobnejší kandidát, zástupca amerického ministra obrany Paul Wolfowitz už nie je na zozname.
Práve jeho úrad Georgea Busha najviac preferoval, keďže pozná zámery americkej administratívy. Jeho kandidatúra však bola mimoriadne kontroverzná a pre Európanov málo prijateľná, pretože bol jedným z hlavných architektov vojny v Iraku. Očakávalo sa, že Wolfowitzova nominácia vyvolá aj silnú reakciu v komunite rozvojových krajín. Jeden zo zdrojov strany republikánov však agentúre Reuters povedal, že Wolfowitz medzi kandidátmi stále je.
Žena by úradu dala lesk
Terajší prezident súčasne potvrdil, že na zozname kandidátov je Carly Fiorinová, jedna z najvýznamnejších svetových manažérok. Do minulého mesiaca stála na čele Hewlett-Packard. Pre nezhody v stratégii podnikania však musela svoj post opustiť. Ak by ju americká administratíva dosadila do funkcie prezidentky Svetovej banky, bola by na tomto poste prvou ženou v histórii. Médiá jej dávajú veľkú šancu, keďže nie je zaťažená politickou minulosťou a jej úspechy v komerčnej sfére dokazujú, že je skvelou vodcovskou osobnosťou. Navyše Fiorinová by podľa denníka Herald Tribune dodala Svetovej banke lesk.
Ďalšími na americkom zozname kandidátov sú vládny koordinátor pre AIDS a bývalý šéf farmaceutickej spoločnosti Randall Tobias, predstaviteľ ministerstva financií pre zahraničné záležitosti John Taylor a prezident Michiganskej štátnej univerzity Peter McPherson.
Médiá vidia v kresle Bona z U2
Špekulácie o tom, kto bude novým prezidentom Svetovej banky, dospeli dokonca tak ďaleko, že médiá začali za nádejného kandidáta označovať lídra skupiny U2 Bona Voxa. "Bono má obrovské skúsenosti v otázkach, ktoré sužujú najmenej rozvinuté štáty sveta," napísal americký denník Los Angeles Times s tým, že sa netreba dať pomýliť jeho tmavými okuliarmi a výstrednosťou.
Štyridsaťštyriročný frontman U2 je známy ako vášnivý obhajca odpustenia dlhov tretiemu svetu, čo nedávno prezentoval aj na Svetovom ekonomickom fóre. Jeho kandidatúra je však málo pravdepodobná už aj preto, že Bono je Ír a tento post tradične zastáva Američan.
Post šéfa svetovej banky sa uvoľní v máji, keď sa súčasnému prezidentovi Jamesovi Wolfensohnovi skončí funkčné obdobie. Podľa nepísanej dohody medzi USA a Európou majú právo na šéfa Svetovej banky Američania. Európania zasa obsadzujú post šéfa sesterskej inštitúcie - Medzinárodného menového fondu.
Bushova administratíva by mala nového prezidenta nájsť do konca mája. Formálne ho potom volia do funkcie všetci 184 členovia Svetovej banky.
Vposlednom období silnejú aj hlasy, že by sa jej šéfom mal stať niekto z iného regiónu, ako sú Európa alebo Amerika.
Terajší prezident banky vyhlásil, že jeho nástupcom by sa mal stať niekto známy vášnivým bojom s chudobou a propagáciou humanizmu, a nie iba dobrý manažér. Okrem toho, za dobrého kandidáta sa považuje ten, kto má za sebou skúsenosti z Wall Street alebo aspoň pôsobenie vo vláde.
TEREZA COPLÁKOVÁ