Vyučených strojárov, ktorí by zvládli prácu s novými technológiami je málo, sťažujú sa firmy zo stredného Slovenska. ILUSTRAČNÉ FOTO - TASR |
BANSKÁ BYSTRICA - Približne 30 strojárskych firiem z Banskobystrického kraja hľadá absolventov strojárskych profesií. Úrad práce a veľké strojárske spoločnosti so zahraničnou účasťou včera na stretnutí v Banskej Bystrici informovali, že napriek vysokej nezamestnanosti je absolútny nedostatok nástrojárov, frézarov, sústružníkov a ďalších profesií na pracovnom trhu. Desať odborných škôl v regióne je schopných ročne poskytnúť približne 340 absolventov, odbory sú však pre nezáujem naplnené na len asi 30 percent.
"Po páde stojárstva je momentálne na Slovensku opačný trend. Strojárstvo sa oživuje a chýbajú robotníci," zhodnotil šéf regionálneho školstva Dominik Šmondrk. Róbert Kováč z úradu práce dodal, že z asi päťtisíc uchádzačov o zamestnanie v Banskej Bystrici nie je ani jeden z kovoobrábacích profesií. "Na výučbu mladej robotníckej triedy nie sú podmienky," podotkol.
Odborné školy zápasia s nedostatkom záujmu. Počas desaťročného útlmu nevyšli zo stredných škôl potrební absolventi a ľudia okolo päťdesiatky nespĺňajú náročné kritériá firiem. Predstaviteľ rakúskej spoločnosti Roco tvrdí, že z približne 60 uchádzačov o zamestnanie sa im nedávno ledva podarilo vybrať jedného.
"Predstavy o robotníkovi v špinavých montérkach s rukami od oleja sú už minulosťou, napriek tomu u rodičov a žiakov pretrvávajú," posťažoval sa Šmondrk. Situácia je o to horšia, že podľa štatistiky rozhoduje o budúcom povolaní detí až 80 percent rodičov.
Strojárske firmy žiadajú duálny systém. Absolventi by mali študovať teóriu v školách a praxovať priamo vo firmách. Spoločnosti sa sťažujú, že o voľné pracovné miesta sa uchádzajú väčšinou mladí ľudia, ktorí ešte nič nevedia, alebo nezamestnaní, ktorí už nedokážu pracovať na sofistikovaných technológiách. Odborníci tvrdia, že chyba sa stala pred desiatimi rokmi, keď sa odborné školy odtrhli od podnikov.
Nemecký Küster Vlkanová vyrába diely pre automobilový priemysel. Zamestnáva 600 ľudí a pre rozširovanie výroby potrebuje sústružníkov, nástrojárov a frézarov, ktorí na trhu chýbajú. Rautenbach v Žiari nad Hronom vyrába hlavy valcov pre autá. Najnovšími zákazníkmi sú aj PSA Peugeot Citroen a Kia. Predstavitelia spoločnosti počítajú v tomto roku s nárastom o 70 pracovných miest, väčšinou robotníckych profesií. Zástupcovia firiem tvrdia, že na pracovnom trhu potrební ľudia nie sú.
Spoločnosti sa snažia ponúkať mladým ľuďom vlastný vzdelávací systém, štúdium jazykov, ale aj motivačné štipendiá a perspektívu pracovného miesta. Priemerné platy vo firme Küster sa pohybujú okolo 20-tisíc korún a špičkoví odborníci v profesiách zarobia aj viac. V Rautenbachu sa mzdy strojárskych profesií pohybujú na úrovni stredného manažmentu.
DANIEL VRAŽDA