BRATISLAVA - Verejnoprávne médiá nemajú dosť peňazí, aby pripravovali programy, ktoré od nich mediálne zákony vyžadujú - myslí si Rada STV. Programom vo verejnom záujme venovala osobitné zasadanie. Navrhla zmeniť zákon o koncesionárskych poplatkoch, nepodporila však ani jeden z existujúcich návrhov, ba ani to, aby štát poplatky zvýšil.
Člen rady Bohumír Bobocký však hovoril, že súčasná výška koncesionárskeho poplatku nezodpovedá inflácii. Bobocký tvrdí, že ak by sa mala zachovať jeho reálna výška z roku 1992, dnes by sa za STV muselo platiť aspoň 140 korún a za SRo 54 korún mesačne.
Člen rady Marián Slovák pripustil, že by sa Slovensko mohlo vrátiť k priamemu financovaniu STV zo štátneho rozpočtu.
Štátne televízie majú v Rusku, Číne, Kanade, Španielsku či pobaltských štátoch. Demokracia u nás by podľa neho zaručila aj slobodu aj v štátnej televízii.
Predseda rady Miroslav Kollár považuje zvýšenie poplatkov za politicky nepriechodné, za politicky riskantné označil i prípadné snahy o zoštátnenie STV.
Kollár pripomenul aj odporúčanie správy USA o ľudských právach, aby Slovensko zamedzilo politickému ovplyvňovaniu mediálnych rád.
Ministerstvo kultúry by malo podľa Kolára prijať priehľadný systém financovania verejnoprávnych médií a definovať aj obsah verejnej služby, ktorú by mali poskytovať.
Rada tak odpovedala na opozičný poslanecký návrh novely o STV, podľa ktorého by mala raz ročne definovať "priority verejného záujmu vo vysielaní STV".
"Prijaté uznesenie má skôr deklaratívny charakter, v debate budeme pokračovať po predložení finančného ocenenia jednotlivých programov STV," povedal Kollár. Bobocký už dávnejšie kritizoval, že vedenie STV radu neinformuje, aké peniaze za programy skutočne dáva.
Rada podporila aj zachovanie príjmov STV z reklamy. (zu, sita)