Streda, 17. júl, 2019 | Meniny má Bohuslav

Súdili ho za sovietsku zástavu na záchode

Keď ruský prezident Vladimir Putin kládol pred týždňom na bratislavskom Slavíne vence, neďaleko od neho stál s transparentom Tibor Novotka. Od Putina chcel ospravedlnenie za okupáciu v roku 1968. Policajti ho vraj odsúvali čo najďalej a bránili mu protes

Tibor Novotka bol jediný, kto protestoval proti ruskému prezidentovi Vladimirovi Putinovi, keď bol položiť vence na Slavíne. FOTO SME - PAVOL MAJER

Keď ruský prezident Vladimir Putin kládol pred týždňom na bratislavskom Slavíne vence, neďaleko od neho stál s transparentom Tibor Novotka. Od Putina chcel ospravedlnenie za okupáciu v roku 1968. Policajti ho vraj odsúvali čo najďalej a bránili mu protestovať, aj keď to riadne oznámil.

Tibora Novotku už kvôli Rusom súdili. V roku 1987 zavesil nad záchod na internáte sovietsku zástavu. Prokurátor Vincent Bobot ho za to obžaloval z hanobenia štátu, svetovej socialistickej sústavy a jej predstaviteľa, čo bol trestný čin, ktorý sa považoval za politický.

Okresný súd v Považskej Bystrici Novotku v máji 1988 odsúdil na zníženie mzdy o 15 % počas piatich mesiacov. Senátu predsedala sudkyňa Helena Markovičová. Sudkyňa je na súde dodnes, nedávno súdila napríklad herca Štefana Skrúcaného.

O Novotku sa už od jeho šestnástich rokov zaujímala ŠtB. Keď na občianskej náuke dostali za úlohu spracovať prehľad tlače, priniesol prehľad správ Slobodnej Európy a Hlasu Ameriky. Napísal tiež list na britské veľvyslanectvo do Prahy, že by chcel nejaké materiály o Británii. List zachytilo oddelenie ŠtB. Potom sa pokúšal z Varšavy bez vycestovacej doložky odletieť do Rakúska a podmienečne ho odsúdili za pokus o nedovolené opustenie republiky. Ešte predtým bol 50 dní vo väzbe, zo školy ho vylúčili. V roku 1987 mal 24 rokov a pracoval v strojárňach v Považskej Bystrici ako majster.

"Sudkyňa Markovičová na pojednávaní emotívne vystupovala na obhajobu socializmu - ako mi socialistická spoločnosť už raz dala šancu a ja som ju nevyužil a opäť som sa dopustil trestného činu," hovorí Novotka a myslí si, že sudkyňa, ktorá bola tvrdou zástankyňou komunistickej diktatúry, by dnes už nemala súdiť.

Novotka sa odvolal na krajský súd, ktorý prikázal okresnému súdu rozhodnutie zmeniť. Trestný čin sa nestal, keďže sa nepodarilo dokázať, že by Novotka hanobil zástavu pred viac ako dvoma osobami naraz, ako to hovoril paragraf. O záchod sa delili obyvatelia dvoch izieb, ale keďže naň chodili postupne, Novotka bol nevinný. Markovičová rozsudok musela zmeniť a prípad posunula trestnej komisii MNV.

Že sudkyňa stále súdi, sa Novotka dozvedel, keď sa mu dostala do rúk publikácia UNHCR ku konferencii o ľudských právach. "Medzi pozvanými boli aj ľudia z oblasti súdnictva a za tých tam bola nejaká Helena Markovičová."

Sudkyňa si na pojednávanie pamätá. Na otázku, prečo muža odsúdila a čo si myslí o jeho vyhlásení, že by už nemala súdiť, povedala: "Ja si o tom nemyslím nič," a zložila.

Novotka si myslí, že pri očiste súdnictva zlyhali elity. Bývalý disident a neskôr minister spravodlivosti Ján Čarnogurský, naopak, tvrdí, že to bola súčasť nežnej revolúcie. (mož)

Z rozsudku Heleny Markovičovej

"V našom československom trestnom práve sa premieta zásada proletárskeho internacionalizmu, ktorá spočíva vo forme ochrany vážnosti a cti štátov svetovej socialistickej sústavy a jej čelných predstaviteľov. Obžalovaný svojím konaním tento chránený objekt porušil a v tom práve treba vidieť spoločenskú nebezpečnosť jeho konania."

Z rozsudku krajského súdu

"Svedkovia vypočutí na hlavnom pojednávaní sú vypočutí veľmi stručne a nie sú vypočutí na podstatnú okolnosť, či zástavu nad WC misou videli viac ako dve osoby súčasne prítomné. Uvedenú skutočnosť bude musieť okresný súd zisťovať podrobným výsluchom svedkov, ktorí boli ubytovaní v kritickom období na ubytovni, ako aj svedkov, ktorí boli prítomní na oslave dňa 17. 12. 1987, prípadne príslušníkmi VB, ktorí robili zákrok."

Najčítanejšie na SME

Inzercia - Tlačové správy

 1. Elektromobily kúpime lacnejšie. Na cestách bude viac ekovozidiel
 2. Už to na vás niekedy padalo?
 3. Príbeh Maťa Homolu: Od malička srdcom pretekár
 4. Najefektívnejšie vám hladinu železa v tele doplní hémové železo
 5. Dvanásť zaujímavých výletov na spestrenie dovolenky v Turecku
 6. Tohtoročná Pohoda bude BEZ starostí
 7. Výnimočná učiteľka z Ružomberka
 8. Tipy, ako si vybrať najlepší televízor a ušetriť až 1960 €
 9. Hodnotenie profesionála: Dovolenka v Bulharsku
 10. Rezervujte si last minute dovolenku so zľavou až do 70%
 1. Buďte na cestách v bezpečí pomocou kamery Mio MiVue 751 !
 2. Elektromobily kúpime lacnejšie. Na cestách bude viac ekovozidiel
 3. Tipy kde ušetríte najviac a čo si rozhodne nenechajte újsť
 4. Oslava 50. výročia pristátia na Mesiaci aj v Košiciach
 5. Už to na vás niekedy padalo?
 6. Príbeh Maťa Homolu: Od malička srdcom pretekár
 7. 15. ročník letnej školy pre študentov z TEC Monterrey, Mexiko
 8. Najefektívnejšie vám hladinu železa v tele doplní hémové železo
 9. S Erasmom v Českej republike
 10. Životné jubileum profesora Ing. Ivana Gschwendta, DrSc.
 1. Sporením sa oberáte o peniaze. Najmä v týchto štyroch prípadoch 24 307
 2. Hodnotenie profesionála: Dovolenka v Bulharsku 10 412
 3. Výnimočná učiteľka z Ružomberka 10 391
 4. Dvanásť zaujímavých výletov na spestrenie dovolenky v Turecku 8 684
 5. Rezervujte si last minute dovolenku so zľavou až do 70% 7 337
 6. Koľko stojí najlacnejší elektromobil? Cena vás poteší 7 028
 7. Nauč sa ovládať svoje auto! Skryté funkcie kľúča 5 817
 8. Tipy, ako si vybrať najlepší televízor a ušetriť až 1960 € 5 106
 9. Tohtoročná Pohoda bude BEZ starostí 3 991
 10. Najefektívnejšie vám hladinu železa v tele doplní hémové železo 3 595