Najlepší tenisti dostávajú od ministra životného prostredia osobitné povolenia na rybárčenie. "Vzniklo to asi pred piatimi rokmi, keď sme sa na Davis Cupe zoznámili s ministrom. Hovorili sme, aké máme hobby," hovorí kapitán daviscupovej reprezentácie Miloslav Mečíř.
Tenisti, ktorí mali o lístky záujem, žiadali ministerstvo cez tenisový zväz. Niektorí povolenie nevyužili. "Tento rok sme povedali, aby tí, ktorí nebudú chodiť na rybačky, nepýtali povolenie. Ministerstvo nám ich dalo pre tenisovú reprezentáciu, no niektorí si povolenia ani nevyzdvihli. Karol Kučera povolenku má a vôbec na ňu nechytal," hovorí Mečíř.
Na výhodách pre športovcov Mečíř nevidí nič zlé. "Sú ľudia, ktorí pre štát niečo urobia a štát sa im chce odvďačiť. Pre mňa je to pocta, že si ma vážia, je to pekné. Je bežné aj vo svete, že si štát váži ľudí. Niekde dávajú finančné odmeny, niekde čestné funkcie. Je to odmena, ktorú určite nezneužívame, niekedy ani nevyužívame."
Niekedy sa podľa neho stáva, že na besedách po Slovensku tenistom navrhnú, aby si prišli zachytať ryby. Mečíř ide k vode desať-dvadsaťkrát do roka. Chytí dve-tri ryby, tvrdí, že nie je mäsiar, aby ich potreboval plnú mrazničku.
Osobitné povolenia dostávajú ľudia, ktorí by nemali problém si ich kúpiť. "Áno, ale diplomati, ktorí ich dostávajú tiež, asi tiež nie sú na tom finančne zle. Z môjho pohľadu to nie je lístok, ktorý by bol zameraný na ťažbu rýb. Kritériá, ktoré minister má, si asi nevymýšľa - sú dané," hovorí Mečíř.
RICHARD FILIPKO