BRATISLAVA - Študenti Prírodovedeckej fakulty UK zbierajú podpisy vysokoškolákov pod výzvu premiérovi Dzurindovi, aby vláda pri obnove Tatier rešpektovala požiadavky vedcov. Sú podobné ako požiadavky ochranárov - jednou z prvých je určenie ochranných zón. Petíciu Nedajme si Tatry podporilo aj vedenie fakulty.
Člen petičného výboru Ján Dobšovič hovorí, že vláda by mala rešpektovať, že v národnom parku je nadradená ochrana prírody nad ostatnými záujmami. Vedci z univerzít i SAV už v decembri ponúkali vláde, ministerstvu pôdohospodárstva, životného prostredia a lesníkom pomoc, ale konkrétne nik nereagoval. "Tlaky na ekonomické prehodnotenie územia s najvyšším stupňom ochrany sú zneužitím následkov kalamity a rozvíjanie komerčných aktivít v parku spôsobí trvalé straty," píše akademický senát fakulty.
Eduard Stloukal, vedúci katedry zoológie, povedal, že verejnosť je mystifikovaná o rozsahu kalamity a zastrašovaná rizikom povodní. Kalamita postihla len 14 % územia TANAP-u, z toho 7,1 % v rezerváciách. "Lesníci na predaji dreva zarobia dva- až trikrát viac ako vyčíslili škody, preto je drzosť, pýtať si dotácie od štátu," hovorí. Rýchle vyťaženie dreva podľa neho nezníži riziko povodní, ale naopak urýchli odtok a zväčší povodňovú vlnu.
Tajomník vládneho výboru Ivan Štefanec povedal, že sa rád s vedcami stretne. "Zatiaľ k zásadným rozhodnutiam nedošlo," povedal. (dro)
Čo vedcom prekáža
* do materiálov vládneho výboru podľa nich neboli zapracované pripomienky ekológov, biológov a ochrancov prírody,
* na dvoch seminároch vo Zvolene o kalamite a jej dôsledkoch mohli prezentovať stanovisko len absolventi lesníckej fakulty,
* nehovorí sa o výskume prebiehajúcich prírodných procesov,
* chýbajú objektívne štúdie vplyvov rozsiahlej ťažby dreva na exponovaných svahoch, analýza vplyvu na spodné vody, pôdny kryt, regeneráciu vegetácie.