Štyria poslanci parlamentu navrhujú zriadiť Spišský kraj, bratislavský magistrát sa zasadzuje, aby mesto bolo župou. Únia miest Slovenska žiada, aby žúp bolo 12 a mimovládny Konzervatívny inštitút M. R. Štefánika ich navrhuje 16.
Pod návrhom na Spišský kraj sú podpísaní traja koaliční poslanci a jeden nezávislý. Anton Danko, ktorý je súčasne primátorom Popradu, nádej na prijatie návrhu odhaduje "tak 50 na 50".
Imrich Hamarčák, primátor Stropkova a poslanec Národnej rady (ANO), sa obáva, že návrhom sa otvorí Pandorina skrinka. "Európa od nás očakáva skôr integráciu malých obcí, a nie rozdeľovanie už aj tak malých regiónov," tvrdí. "Zmyslieť si nejaký samosprávny kraj" predložiť o ňom zákon parlamentu je podľa neho nezmyselné a neseriózne.
Spišský kraj má tvoriť päť okresov. Štyri z nich - Poprad, Kežmarok, Stará Ľubovňa a Levoča - dnes patria do Prešovského kraja. Peter Molčan, poslanec prešovskej župy a primátor Sabinova, chápe, že u Spišiakov "je akýsi pocit finančnej diskriminácie alebo nerovnováhy", no utvorením ďalších žúp by podľa neho utrpeli všetky, keďže už aj tých málo peňazí by bolo treba deliť na viac častí.
Košická župa by podľa poslaneckého návrhu prišla o okres Spišská Nová Ves. Riaditeľka župného úradu Rozália Múdra Spiš pokladá za "nádhernú historickú časť Slovenska" a to, že je rozdelený, za "nie celkom normálne". Napriek tomu "vytrhnúť" jeden región a urobiť z neho župu podľa nej nie je systémové. "Takisto sa môže hlásiť Podunajsko, Zemplín, Šariš a tak ďalej."
Aj to poslanci už riešia. Dnes sa majú zísť s primátormi a starostami zo Zemplína, aby zistili, či je záujem o zemplínsku župu. Ak by bol, poslanci by návrh rozšírili, a tak by namiesto dvoch východoslovenských krajov - Prešovského a Košického - mohli byť štyri.
Danko, konzervatívny inštitút i Únia miest Slovenska pripomínajú stranám vládnej koalície, že zmenu regionálneho usporiadania sľúbili. "Treba konať, je najvyšší čas, aby vládne strany splnili v tejto oblasti svoje záväzky," povedal Dušan Sloboda z inštitútu. Regionálne voľby sa totiž budú konať už v tomto roku.
Prečo na tom záleží?
Poslanci Národnej rady Karol Mitrík, Ján Rusnák (obaja z SDKÚ), Anton Danko (nezávislý) a Jozef Šimko (KDH) predložili parlamentu návrh zriadiť Spišský kraj. Osamostatnenie Spiša iniciovali tamojší starostovia a primátori. Prečo?
Podľa prednostu Mestského úradu v Kežmarku Miroslava Perignátha najmä preto, že Spiš je kultúrne, historicky a geograficky prepojený, teda prirodzený. Od zmeny však očakáva aj "zlepšenie prísunu investícií do tohto regiónu a efektívnejšiu správu územia" oproti tomu, ako to je dnes.
Prirodzenosťou regiónu podmieňujú jeho rozvoj aj sociológovia a geografi. Dušan Sloboda z Konzervatívneho inštitútu M. R. Štefánika považuje za veľmi dôležité, aby sa s územnosamosprávnou jednotkou jej obyvatelia stotožnili. Dnes to tak podľa neho nie je, čoho výsledkom je "apatia, nezáujem o správu vecí verejných v regióne, nízka občianska participácia, ktorá sa prejavila už na počiatku existencie samosprávnych krajov - nízkou účasťou na voľbách do regionálnej samosprávy v roku 2001". (joč)