Najčastejšie sa cituje meno exprezidenta Ukrajiny Leonida Kučmu a exministra vnútra Jurija Kravčenka. Práve oni dvaja sa mali dohodnúť na likvidácii nepohodlného kritika režimu Kučmu. Obaja sú ale v tejto chvíli v zahraničí. Kučma oddychuje v Karlových Varoch, Kravčenko sa zrejme dostal z Krymu cez more do ruského Krasnodarského kraja, a to napriek tomu, že ho od jesene minulého roka policajne sledovali.
Poslanci ukrajinského parlamentu vyjadrujú pochybnosti, či sa obaja niekedy na Ukrajinu vrátia. Kučma sa z Čiech zrejme presunie do Ruska, kde bude pred novým režimom Viktora Juščenka jedine v bezpečí.
Pátranie vyhlásili aj po bývalom šéfovi zahraničnej rozviedky Alexejovi Pukačovi, ktorý takisto opustil Ukrajinu. Niektorí poslanci sa pozastavujú nad tým, že k rozuzleniu prípadu došlo o štyri a pol roka práve vo chvíli, keď podozriví nie sú na Ukrajine.
O tom, že na Ukrajine má zločinecká sieť spojená s bývalým Kučmovým režimom ešte dosť síl, svedčí aj včerajšie opatrenie ukrajinskej prokuratúry, poskytnúť všetkým, čo vyšetrujú Gongadzeho vraždu ozbrojenú ochranu.
Likvidácie svedkov sa treba obávať, veď vražda novinára bola špeciálnou operáciou profesionálneho tímu. Prokurátor včera upresnil, že ju vykonali príslušníci zahraničnej rozviedky ministerstva vnútra. Dvoch z nich už zadržali, po niekoľkých ďalších je vyhlásené pátranie.
Prokuratúra dala včera najavo, že má prakticky všetky informácie o všetkých účastníkoch "likvidácie Gongadzeho". Mená tých, ktorí si jeho smrť objednali, zatiaľ ale nechce zverejniť. "Počkajte trošku," žiada prokurátor novinárov. "Vykonávatelia vraždy len plnili zločinecký príkaz," dodal opatrne, bez toho, aby niekoho menoval. Piskun zdôraznil, že keby nebol predčasne počas Kučmovej vlády odvolaný z funkcie, kam sa teraz znovu vrátil, mohol prípad vyšetriť už v októbri 2003. "No možno by som za to vtedy zaplatil životom," upresnil.
Autor: agentúra Epicentrum pre SME