Londýn 14. marca (TASR) - Do Nemecka denne dochádza mobilná pracovná sila z východu, ktorej logika znie: zarábať v Európskej únii (EÚ), žiť mimo nej, konštatuje dnes britský denník Times v článku, ktorý sa zaoberá témou zamestnanosti zo širšieho európskeho hľadiska.
Východné hranice Európskej únie prekročia denne tisíce ľudí, ktorí v Nemecku hľadajú prácu. Poliaci na farmách zbierajú špargľu či jahody, v Berlíne zavádzajú elektroinštaláciu, alebo pokrývajú strechy. Je pravda, že do Nemecka chodia i nakupovať a študovať, no väčšinou sa striktne držia pravidla: zarábať v EÚ a žiť mimo nej.
V Berlíne proti tejto mobilnej pracovnej sile nikto neprotestuje, i keď mnohí tu pracujú na čierno. Starí ľudia v Berlíne však potrebujú pomoc v domácnosti a z domácich nemá o takúto prácu nikto záujem. Ešteže existujú poľské zdravotné sestry, ktoré im ochotne pomôžu.
"Zemepisná poloha dáva prirodzenú výhodu Poliakom, ale objavujú sa tu aj Česi a Slováci," píše denník. Rýchlo ich však vytláčajú Ukrajinci. Bystrí a pracovití študenti architektúry z Kyjeva upratujú, umývajú okná a za tri mesiace zarobia viac ako ukrajinský chirurg za rok.
Napriek tomuto vzájomne výhodnému vzťahu sa však podľa Times zdá, že obyčajní Nemci majú zo vstupu Poľska do únie veľký strach. Podľa najnovšieho prieskumu verejnej mienky s rozšírením Európskej únie súhlasí len 34 percent Nemcov. Podobne dopadli aj ankety v iných štátoch únie.
Nemecká vláda pod vplyvom prieskumov žiada sedemročné prechodné obdobie zákazu voľného pohybu pracovnej sily po prijatí nových členských štátov. To je však chybný postup, konštatujú Times, podľa ktorých bude prechodné obdobie pre pracovnú silu menej atraktívne ako súčasný stav, keď majú obyvatelia strednej Európy relatívne otvorené všetky hranice do únie.
Nemecká vláda by namiesto stavania bariér mala Nemcov presvedčiť, že rozšírenie im prinesie prosperitu. Je totiž jasné, že Nemecku rozšírenie EÚ prospeje zo všetkých najviac, uzatvárajú Times.