BEJRÚT - Stiahnite vojakov z Libanonu a ukončite podporu medzinárodného terorizmu, vyzvala sýrsku vládu americká ministerka zahraničných vecí Condoleezza Riceová. Sýriu ešte v utorok počas medzinárodnej konferencie o Palestíne v Londýne obvinila, že práve ona brzdí proces politických zmien na Blízkom východe.
Za vytvorenie "nezávislého, demokratického a zvrchovaného Libanonu, zbaveného zasahovania zvonku" sa vyslovil aj francúzsky minister zahraničia Michel Barnier.
Na stiahnutie z Libanonu vyzval včera opätovne Sýriu americký prezident George Bush. V prejave povedal, že dohľad Damašku nad záležitosťami Libanonu sa musí skončiť.
Sýrska vláda zatiaľ oficiálne na kritiku zo zahraničia nereagovala. Vládny denník Tašín však včera pobúrene napísal, že Riceovej hrozby svedčia o domýšľavosti a arogancii. Podľa denníka sú to Spojené štáty, ktoré svojou politikou destabilizujú región.
Sýrsky prezident Bašír Assad v rozhovore pre časopis Time prvýkrát pripustil stiahnutie vojsk z Libanonu. "Stane sa to skoro a pravdepodobne v najbližších mesiacoch. Nie neskôr," uviedol Assad. Plán odsunu nekonkretizoval. Sýria má v Libanone približne 14-tisíc vojakov.
Izrael však Assadovi nedôveruje. "Je schopný povedať veľa vecí, keď je pod medzinárodným tlakom," povedal nemenovaný izraelský vládny úradník. "Neuveríme, pokiaľ to (odsun) neuvidíme."
Nedávny atentát na libanonského expremiéra Rafíka Harírího, vyvolal v krajine demonštrácie a pád prosýrskej vlády. Vražda vystupňovala aj tlak západných krajín, ktoré sa snažia Sýriu prinútiť, aby z Libanonu stiahla svoje vojenské jednotky.
Libanončania zatiaľ pokračujú v hľadaní dohody o novej vláde po pondelkovom odstúpení kabinetu premiéra Omara Karámího. Opozícia pritvrdzuje svoje požiadavky a zvažuje, či sa zúčastní na konzultáciách s prezidentom Emilom Lahúdom, ktorý vymenuje nového premiéra. Prechodná vláda má krajinu priviesť k májovým parlamentným voľbám.
Požiadavky opozície stále podporujú tisíce demonštrantov na Námestí Mučeníkov v Bejrúte. Okrem objasnenia Harírího vraždy požadujú odchod sýrskych jednotiek a prepustenie šéfov spravodajských služieb. Tých považujú za agentov Damašku.
(čtk, reuters, ma)