BRATISLAVA - Na jedenásť klesol po vyjednávaní Združenia miest a obcí Slovenska s rezortom financií o fiškálnej decentralizácii počet miest, ktorým hrozil problém zreteľného nedostatku peňazí oproti minulému roku, povedala to hovorkyňa ZMOS-u Oľga Gáfriková.
Medzi jedenástimi sídlami je päť krajských miest - Bratislava, Košice, Žilina, Prešov a Banská Bystrica. Ďalšie mestá sú Zvolen, Vrbové, Ilava, Stropkov, Malacky a Pezinok. Deficit v rozpočtoch krajských miest vznikol preto, lebo dotácia na mestskú hromadnú dopravu bola do východísk fiškálnej decentralizácie zahrnutá iba vo výške približne jednej tretiny roku 2004. Nedostatok financií v ostatných mestách je spôsobený prevažne tým, že od tohto roku sídla už nemajú podiel na dani z príjmov právnických osôb. Hovorkyňa povedala, že podľa pôvodného návrhu by sa do mínusových čísel dostalo až 76 z celkového počtu 138 miest na Slovensku. Odhadovaný dosah na spomínaných 11 miest je zhruba 450 miliónov korún. Podklady na posudzovanie dosahov však zohľadňujú iba podiel z dane z príjmov fyzických osôb, pozitívne dosahy miestnych daní budú známe až neskôr. "Je možné, že vo väčšine z týchto miest výnos z miestnych daní deficit nielen zníži, ale ho aj úplne eliminuje," podotkla. (sita)
Župan Belica nedá Fehérovi širšie kompetencie
NITRA - Poslanci Nitrianskeho samosprávneho kraja po tri a pol roku zrušili uznesenie, ktoré upravuje právomoci podpredsedu v čase neprítomnosti župana. Doteraz mal podpredseda kraja Miklós Fehér (SMK) v čase neprítomnosti župana Milana Belicu (HZDS) všetky kompetencie okrem majetkovoprávnych a pracovnoprávnych. Zrušením uznesenia má aj tieto právomoci.
Zmenu predložili poslanci za SMK, ktorí majú v zastupiteľstve väčšinu.
Predseda poslaneckého klubu László Hoka návrh odôvodnil tým, "že doterajšie právomoci bránia podpredsedovi efektívne vykonávať činnosť, ktorá mu vyplýva z postavenia verejného funkcionára". Preto vraj nemohol konať v prípadoch, ktoré si vyžadovali rýchle riešenie.
Belica tvrdí, že jeho neprítomnosť na úrade nebola dlhšia ako tri dni. Obáva sa dvojkoľajnosti riadenia úradu. "Môžu sa nekontrolovateľne zvýšiť záväzky kraja tak, že sa poruší zákon o rozpočtových pravidlách. Potom nemôžem byť zodpovedný za dokumenty, ktoré podpíše niekto iný," upozorňuje. Navyše dodáva, že kratšia neprítomnosť ako pol roka nie je definovaná v zákone.
"Ak podpíšem dokument, budem zaň rovnako zodpovedný ako župan. Zastupoval by som ho najmä v prípade výkonu zastupiteľstvom potvrdených uznesení," vysvetlil Fehér.
Nitriansky župan toto uznesenie nepodpísal a dáva ho posúdiť prokurátorovi. (bej)
Vojenskí veteráni nechcú prevod Domu armády
TRENČÍN - Vojenskí veteráni sú proti prevodu armádneho kongresového centra v Trenčíne na mesto. Predseda klubu vojenských veteránov v Trenčíne Rudolf Tvaroška sa obáva, že mesto bude chcieť časť budovy prenajímať na komerčné účely a veteráni tak prídu o možnosť stretávania. Veteráni i ďalšie vojenské a dôchodcovské spolky, ktoré sa v Dome armády dnes združujú, by si podľa Tvarošku nemohli zo svojich rozpočtov dovoliť zaplatiť komerčné nájomné. Záujem získať Dom armády do vlastníctva mesta ohlásil minulý mesiac primátor Trenčína Branislav Celler. Podľa hovorcu ministerstva obrany Zenona Mikleho sa má o prípadnej prebytočnosti budovy rozhodnúť do konca roka. Celler tvrdí, že z Domu armády by potom malo vzniknúť moderné kultúrne centrum pre verejnosť.
So zámerom prevodu budovy sa nestotožňuje ani náčelník Kultúrno-metodického centra v Trenčíne Rastislav Frkáň, podľa ktorého by tak armáda prichádzala o milióny korún ročne. "Vyšlo nám, že prenájom toho istého počtu hodín na podujatia ozbrojených síl by v civilných priestoroch stál asi 12 miliónov korún. Prevádzkové náklady na budovu nás pritom stoja len zhruba sedem miliónov korún ročne. Ceny prenájmu nie sú trhové, priestory prenajímame za to, čo minieme na ich prevádzku. Maximálna hodinová sadzba 1100 korún je za divadelnú sálu. Bežne sa adekvátny priestor v meste poskytuje za 3 - 4 tisícky," tvrdí.
Podľa Tvarošku by mesto tiež prenajímalo priestory na kultúrne podujatia drahšie. "Už teraz dávajú do prenájmu svoje kultúrne strediská, lebo nie sú schopní sami ich prevádzkovať," hovorí. Podľa Cellera však má mesto o Dom armády záujem práve preto, aby nemuselo finančné prostriedky určené na kultúru štiepiť medzi viacero priestorov. "Nie je vylúčené, že sa takýto projekt bude dať spolufinancovať aj z prostriedkov Európskej únie," myslí si primátor. (mp)