Ak vodiči autá nenechajú na mieste nehody, musia aspoň nakresliť na asfalt, v akej pozícii autá boli. FOTO SME - MICHAL PIŠKO |
"Vodič je povinný nechať vozidlo na mieste nehody. Ak je hustá premávka, treba miesto nehody, priebeh nehody a stopy vyznačiť kriedou a vozidlo odtiahnuť na kraj. Vodiči, samozrejme, nenosia so sebou kriedu, tak stačí, ak použijú kameň," hovorí Vladimír Gemela z policajného prezídia.
Ak dajú vodiči autá na bok a nič nenaznačia, policajti z nehodovky sa väčšinou snažia, aby sa vodiči dohodli, kto bol na vine. Hroziť im za to odobraním vodičského preukazu však nemôžu.
"Ak sa vodičovi postup policajtov nezdá, mal by si zapísať ich číslo," hovorí Gemela. Vinníkovi nehody odobratie preukazu síce hrozí, ale ak nepil, určite nie namieste.
Ak niektorý z vodičov zaplatí na mieste nehody blokovú pokutu, nedá sa to vziať späť, pretože zaplatenie pokuty sa berie ako priznanie. Keď je vodič presvedčený, že má pravdu, môže odmietnuť pokutu a ísť na správne konanie, kde môže znova všetko vysvetľovať.
Kde sa môže vodič sťažovať, ak má pocit, že policajt nemá pravdu, alebo je pritvrdý? Vždy písomne na obvodné oddelenie, z ktorého policajt je. Sťažnosti od vodičov sú úplne bežné. "Stáva sa to napríklad, keď je dopravná nehoda, policajt určí vinníka nehody, ale v skutočnosti bol na vine správca cesty, lebo chýbal na kanále poklop, alebo bola cesta rozbitá," hovorí Gemela.
RICHARD FILIPKO