Únia vyhlásila fajčiarom vojnu. Na kampaň s názvom HELP dala 72 miliónov eur. FOTO - REUTERS |
"Život bez tabaku" propaguje nová celoeurópska kampaň proti fajčeniu, ktorú včera rozbehla Európska komisia. Presne 72 miliónov eur na akciu nazvanú HELP sa podľa expertov rozhodne vyplatí. Osveta vraj od fajčenia môže odrádzať účinnejšie než zvyšovanie cien, zákazy či vysoké pokuty.
Na tie mladí fajčiari kašlú a ich podiel v Európe väčšinou rastie. Učitelia, sociálni pracovníci a rodičia vidia hlavný dôvod v tom, že nemalá časť tínedžerov si fajčením zvyšuje svoju sociálnu prestíž.
Smutný primát v "starej" únii drží Francúzsko, kde si zapaľuje 44 percent mládeže. Aspoň tretinu mladých fajčiarov však vykazujú aj ostatné členské štáty. Nová únijová kampaň chce preto okrem dospelých do 30 rokov osloviť hlavne dospievajúcich Európanov.
"Osem z desiatich fajčiarov začína už ako tínedžer, v priemere už v trinástich," varuje eurokomisár pre zdravotníctvo a ochranu spotrebiteľov Markos Kyprianu, sám bývalý fajčiar. Mládež však na štatistiky väčšinou nepočuje: na choroby z fajčenia zomiera každý siedmy občan únie, čo je ročne 650-tisíc, z toho 8000 Slovákov.
Únia sa teraz snaží o väčšie pochopenie pre zákaz fajčenia na verejnosti: "Keby všetky štáty únie nasledovali príklad Írska, Talianska a Malty, boli by sme už o dosť ďalej," zdôrazňuje Kyprianu.
Brusel ale fajčenie zakazovať nemôže. To je plne v kompetencii členských štátov. A fajčiarska loby je často silnejšia než ochrana zdravia. Tá ma pritom ekonomické aspekty: "Choroby spôsobené fajčením stoja štáty únie ročne viac ako 100 miliárd," hovorí Kyprianu.
Nad takýmito argumentmi však mladí fajčiari iba mávnu rukou: Buď dúfajú, že práve oni kvôli fajčeniu nezomrú, alebo tvrdia, že daňami z cigariet si starostlivosť v chorobe aj tak preplácajú. To však ekonómovia popierajú. Liečba 13 miliónov obyvateľov dvadsaťpäťky, ktorí trpia chorobami z fajčenia, podľa nich vyjde omnoho drahšie.
Nová kampaň je rozvrhnutá na niekoľko rokov.
Autor: David Zelinger, Brusel