Litva sa znovu ponorila do minulosti, keď ešte patrila pod Sovietsky zväz. Spôsobilo to zverejnenie zoznamu bývalých litovských rezervistov KGB. Na zozname sa objavili aj mená vysokých predstaviteľov.
Parlamentná komisia tento týždeň rozhodovala, či je v poriadku, ak minister zahraničných vecí či šéf tajnej služby boli rezervistami KGB.
Dilema ostala
"Rezervisti KGB boli súčasťou štruktúry," hovoril v pondelok šéf komisie Skirmantas Pabedzinkas. Na otázku, či by nemali odstúpiť, len dodal, že je to na ich osobnej zodpovednosti. Verejnosť sa nedočkala jednoznačného verdiktu. Presne ako sa očakávalo.
"Je to vec, ktorú sme mali vyriešiť už veľmi dávno," myslí si redaktorka TV3 Anna Cvetková, ktorá znudene postávala s ostatnými novinármi v litovskom parlamente. Nikto z nich prelomový výsledok nečakal.
Minister zahraničných vecí Antanas Valionis, ako aj šéf tajnej služby Arvydas Pocius, či podpredseda parlamentu Alfredas Pekeliunas na svojich miestach pravdepodobne ostanú. V ich prospech hrá fakt, že kategória rezervistov KGB nie je spomínaná v lustračnom zákone ako napríklad agent či spolupracovník KGB.
Rezervisti de facto nikdy nepôsobili aktívne a len čakali v zálohe na výnimočnú situáciu, napríklad vojnu. Tá nakoniec neprišla, hoci stopy morálneho zlyhania ostali.
"Jedného dňa na začiatku kariéry dostali ponuku, oni ju prijali a podpísali," hovorí Baciulis Andrius, komentátor týždenníka Veidas, ktorý zverejnil zoznam rezervistov KGB.
Za sovietskych čias to bola veľmi lákavá ponuka: nemuseli chodievať na pravidelné vojenské cvičenia, alebo sa napríklad vyhli vojne v Afganistane a mohli sa nerušene venovať postupu v nomenklatúre.
Eso v rukách Moskvy
Problém je podľa Andriusa oveľa zložitejší, ako sa zdá na prvý pohľad. Archívy KGB, ktoré spadali pod Litvu, totiž nie sú kompletné.
"Najzaujímavejší zoznam litovských agentov KGB je ukrytý niekde v Rusku," tvrdí Andrius. Keď KGB opúšťala Litvu, menej dôležitý zoznam rezervistov vo Vilniuse nechala, zobrala si však dôležitejší zvyšok.
"Navyše je veľmi možné, že časť bývalých agentov KGB je stále aktívnych," domnieva sa Andrius.
Ústav, ktorý spravuje archívy, ešte neskompletizoval všetky spisy a preto nie je možné prelustrovať všetky osoby.
"Z profesionálneho hľadiska šéf diplomacie Valionis urobil pre Litvu veľmi veľa, o tom nikto nepochybuje," tvrdí Andius. Zároveň Valionis svoju minulosť nikdy netajil. Pred nástupom za veľvyslanca v Poľsku či na ministerský post, informoval prezidenta aj premiéra, že bol rezervistom KGB.
"Morálna otázka síce ostáva, ale keď sa uvažuje, komu by najviac prospelo, aby odstúpil - tak je to Rusko a kruh sa uzatvára," domnieva sa Andrius.
Revanš?
"Bývalí KGB rezervisti naštvali súčasných ruských vojenských dôstojníkov a tí sa im teraz mstia," hovorí jeden vtip, ktorý sa najskôr objavil v novinách Lietavus Rytas a neskôr zľudovel.
Podľa viacerých analytikov môže byť za zverejnením zoznamu aj jej načasovaním pomsta za minuloročný impeachment prezidenta Rolandasa Paksasa, ktorý musel odstúpiť aj pre údajnú spoluprácu s ruskými tajnými službami.
"Keď škandál vybuchol, jedine Paksasova strana vedela presne čo robiť a začala volať po odvolaní," hovorí Andrius. Ako to bolo naozaj, sa však Litva nedozvie skôr, kým nezverejnia aj zoznamy so skutočne aktívnymi spolupracovníkmi komunistickej ríše.
Autor: MIREK TÓDA, Vilnius