Slovensko bude v európskom konvente zastupovať Ján Figeľ
BRATISLAVA 28. decembra (SITA) - Pre Slovensko je dobré, že štátne pozície, predstavy aj záujmy bude v európskom konvente zastupovať Ján Figeľ, človek, ktorý stál pri jeho zrode, píšu Hospodárske noviny. Ako pripomínajú, v závere minulého roka bola myšlie
SITA
Tlačová agentúra
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
nka európskeho konventu ešte len víziou, na konci tohto má už jasnú podobu. Táto najnovšia spoločná európska inštitúcia potvrdzujúca kreatívnosť tvorcov novej Európy začne pracovať od marca budúceho roka.
Málokto vie, že jedným z duchovných otcov myšlienky konventu bol štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí SR Ján Figeľ. Je to práve rok, čo na bratislavskom kolokviu venovanom záverom summitu EÚ v Nice predostrel niektoré svoje myšlienky súvisiace s poslaním európskeho konventu. Predovšetkým by mal byť fórom o budúcnosti Európy, novým stabilným orgánom, ktorý sa sústredí na prípravu Charty základných práv budúcich Európanov. Konvent by mal byť tiež inštitúciou, reprezentujúcou parlamentné politické strany a autority hospodárskeho a kultúrneho života, ktorým záleží na vízii prosperujúcej EÚ.
Konvent pre Slovensko predstavuje príležitosť presadzovať vlastné predstavy a myšlienky v spoločnom európskom projekte. „Nie Európa revanšu, ale spolupráce, nie sily, ale práva,“ zhrnul vtedy J. Figeľ svoju predstavu podloženú posolstvom z Nice: dnes niet okruhov, ktoré by bránili rozšíreniu EÚ.
Národný konvent o európskej budúcnosti, ktorý sa uskutočnil začiatkom októbra v Bratislave, vyzval európsku pätnástku, aby na rozhovory o budúcej podobe Únie prizvala aj kandidátske krajiny. "Únia by mala nájsť zhodu v tom, čo chce v budúcnosti robiť spoločne a čo na úrovni členských štátov,“ citujú Hospodárske noviny ministra zahraničných vecí SR Eduarda Kukana.
Z tohto hľadiska je rozhodujúcim krokom schválenie Laekenskej deklarácie na decembrovom summite EÚ v Belgicku, ktorá oficiálne potvrdila legitimitu konventu a stanovila jeho otvorenie na marec budúceho roka. Počet členov konventu by nemal prekročiť stovku, pričom zástupcovia kandidátskych krajín nebudú mať možnosť blokovať prípadný konsenzus dosiahnutý členskými štátmi. Žiadna oblasť nebude zakázaná, všetky otázky, ktoré možno položiť, budú položené, píšu v závere Hospodárske noviny.