BRATISLAVA - Národná banka Slovenska bude zrejme aj tento týždeň pokračovať v boji proti rýchlemu posilňovaniu sa koruny, ktorá v posledných dňoch niekoľkokrát prepísala historické rekordy. Prvý zásah sa očakáva už dnes, keď zasadá Banková rada NBS.
Za ostatný týždeň nebolo dňa, keď by sa centrálna banka nepokúsila zabrániť slovenskej korune v spevňovaní voči euru. V utorok už štvrtý týždeň v poradí odmietla v tzv. sterilizačnom repotendri prijať na dva týždne prebytočné peniaze od komerčných bánk. Cena peňazí tak išla prudko dolu, keď si banky začali medzi sebou požičiavať za úroky okolo dvoch percent. Napriek tomu sa však kurz neoslabil a jeho ďalšiemu spevňovaniu nezabránili ani priame intervencie vo zvyšných dňoch, keď NBS priamo predávala koruny za eurá.
V piatok cena jedného eura klesla na nový rekord, keď sa obchodovalo tesne nad úrovňou 37,80 koruny. Tento týždeň bankoví díleri očakávajú, že túto hranicu pokoria.
Národná banka opakovanie zdôvodňuje svoj boj proti silnej korune tým, že vývoj kurzu nezodpovedá vývoju ekonomiky. Obáva sa najmä o konkurencieschopnosť exportérov. Analytici však opakovanie vyjadrujú nesúhlas. Ján Tóth z ING Bank pri hodnotení vývoja obchodnej bilancie Slovenska za uplynulý rok skonštatoval, že aj po očistení od automobilového priemyslu dosiahli ostatné výrobné odvetvia v decembri šesťpercentný reálny rast vývozu.
Napriek tomu však exportéri vyjadrujú nespokojnosť so silnou korunou a podporujú kroky NBS.
Naopak, silná koruna vyhovuje spotrebiteľom. Posilňujúci kurz totiž vytvára priestor na zlacnenie dovážaných tovarov. Lacnejšie ich vyjde aj dovolenka v krajinách, kde sa platí eurom. Napríklad 10-eurová večera v Grécku vyšla vlani v lete v prepočte na vyše 400 korún, tento rok to môže byť pri pokračujúcom spevňovaní meny o zhruba 25 korún menej.
Niektoré cestovky pritom už pripravujú úpravy svojich cenníkov. "Partnerom v zahraničí platíme za služby vopred, aj tak však silná koruna vytvára priestor na to, aby sme ceny upravili smerom nadol," povedal Juraj Sliacky z Hydrotouru.
Vývoj na devízovom trhu ukazuje, že centrálna banka už nedokáže účinne oslabiť korunu, vie však načas zastaviť jej spevňovanie. Už dnes sa o to môže pokúsiť, ak banková rada rozhodne o znížení kľúčových úrokových sadzieb. Tá je dnes na štyroch percentách.
Posilňovanie sa koruny
Komu vyhovuje
* Občanom cestujúcim do zahraničia. Výdavky prepočítané na slovenské koruny sú totiž nižšie.
* Dovozcom. Za dovážaný tovar, za ktorý platia v eurách, zaplatia v prepočte menej korún. Túto úsporu môžu premietnuť do nižšej ceny pre spotrebiteľa.
* Občanom všeobecne. Keď sa koruna v budúcnosti nahradí eurom, pre občanov bude najlepšie, keď bude kurz čo najsilnejší. Po prepočítaní ich úspor, platov či dôchodkov na jednotnú menu totiž dostanú viac eur, ako by dostali pri slabšej korune. Aj takto sa čiastočne priblížime úrovni príjmov na Západe.
Komu prekáža
* Exportérom. Keď tovar vyvezú za eurá, zinkasujú zaň v prepočte menej korún. Ak si chcú zachovať rovnakú úroveň korunových príjmov, musia ceny v eurách zvýšiť, čo znižuje ich konkurencieschopnosť.
* Podnikateľom v domácom turistickom ruchu. Pobyt na Slovensku je v dôsledku silnej koruny pre zahraničných turistov finančne náročnejší. To ich môže odrádzať od pobytu na Slovensku.