Vladimír Karnay počas oddychového času.
Basketbalistky Delty I.C.P. Košice skončili premiérovú euroligovú cestu v osemfinálovom play-off. Stretli sa v ňom s veľkým favoritom celej súťaže - ruskou Samarou, ktorej podľahli vonku 40:96, doma 62:111.V základnej časti vyhrali Košičanky tri stretnutia (dvakrát s Trutnovom a v Aténach), čo im stačilo na postup, ale až ako poslednému, šestnástemu tímu.
Napriek tomu slovenský majster nesklamal. Viacero stretnutí s omnoho skúsenejšími, bohatšími a kvalitou kádra silnejšími klubmi prehrali tesne. Prekvapujúco práve na ihriskách súperiek. Prehry 57:63 vo Valencii, 69:74 v Pécsi i 70:82 v Bourges majú cenu. Delta zlyhala iba raz. Hneď v úvode, v treťom kole podľahla doma priemerným Aténam 63:68.
Skúsený kouč Košičaniek VLADIMÍR KARNAY, v minulosti tréner viacerých mládežníckych československých i slovenských reprezentačných výberov, hodnotil euroligovú účasť svojich zvereniek s uspokojením, hoci z rozhovoru s ním sa dá vytušiť zložitá cesta tímu do budúcnosti a dávka neistoty o osud slovenského ženského basketbalu.
Aký je podiel pozitívnych a negatívnych skúseností Delty z pôsobenia v Európskej lige?
"Ak to mám vyjadriť percentuálne, tak 99:1 vyhrali pozitíva. Skutočne nás môže mrzieť iba domáca prehra s Aténami. Na druhej strane je dobrým znamením, že napriek tomuto zbabranému zápasu hneď na úvod sme dokázali postúpiť. V mnohých stretnutiach proti oveľa silnejším sme boli dôstojným, ba vyrovnaným súperom. Pri troške šťastia sme sa mohli postarať aj o prekvapenie. Chýba nám však meno a vtedy sa rozhodcovia skôr priklonia k silnému, najmä ak je doma. Toto je konštatovanie, nie sťažnosť. Hráčky na vlastnej koži zažili veľký basketbal pred plnými hľadiskami. Môžeme im donekonečna hovoriť, ako hrá Stepanovová, Vodičková, Valdemorová, ony si to musia odskúšať, a s prepáčením, aj padnúť pred nimi na zadok, aby sa poučili. Toľko prínos pre moje zverenky. To, že sme sa dostali medzi šestnástku, pomohlo nášmu basketbalu. Európska liga sa v budúcej sezóne zúži opäť na šestnásť tímov a Slovensko v nej viac než pravdepodobne zastúpenie bude mať."
V budúcom ročníku, pravda, ak vyhráte ligu, by ste iste chceli urobiť krôčik vpred. Čo k tomu treba?
"Teda v prvom rade skutočne vyhrať ligu, čo bude náročné. Potom je odpoveď veľmi jednoduchá, viac peňazí. Buď jedného veľkého sponzora, v Košiciach je US Steel. Alebo viacero menších, kľúčovo však potrebujeme podporu mesta. Hráme a trénujeme v hale, v ktorej platíme každú minútu pobytu. Na veľké peniaze nás vyjde regenerácia a mnoho ,drobností'. Aj sme chceli starú halu kúpiť, lenže jej vlastníctvo je také nejasné, že by sme mohli na to doplatiť. Čo bude v nasledujúcej sezóne, vedia v Samare, Moskve, Brne, francúzskych kluboch, Valencii. U nás je to nejasné, možno budeme veľmi radi, keď skončíme ako teraz."
Čiže sa teraz ani nedá predvídať, či sa družstvo prípadne posilní, a akým spôsobom?
"V žiadnom prípade, môžeme si iba zateoretizovať. Preč sú časy prvého, najslávnejšieho Ružomberka, ktorý dvakrát vyhral Európsku ligu s pomerne prijateľným nízkym rozpočtom. To bol tím, aký si predstavujem. Základ tvorili senzačné slovenské basketbalistky, ktoré doplnili dve svetové legionárky. Ten druhý Ružomberok: Bieliková a samé legionárky už bol nad moje gusto. Kluby z Ruska však postavili finančnú latku tak strašne vysoko, že im sotva stačí aj najvyspelejšia západná Európa."
Teda teoreticky, ako chcete zvládnuť situáciu trénera, ktorý stojí medzi mlynskými kameňmi - aj slušné výsledky, aj dobrý káder so slovenským základom?
"Ťažko. Ak chceme výsledky, musíme sa, chtiac-nechtiac, popozerať v cudzine. Pravda, hrajú v nej aj Slovenky. Zuzana Žirková je jasne nad naše finančné možnosti, Alena Kováčová asi tiež. Do euroligového rýchlika by zrejme mohla už nastúpiť mladá Maja Růžičková, ale je to veľmi drahá nádej. V akej forme sú Luptáková, Lichnerová, Nagyová neviem, a ani neviem aké majú požiadavky. V našej lige poznám jedinú slovenskú hráčku z iného klubu, ktorá by okamžite mohla hrať veľkú súťaž."
Máte na mysli Danielu Číkošovú?
"Presne tú."
Slovensko malo mimoriadnu generáciu v deväťdesiatych rokoch. Bola to náhoda, alebo niečo iné?
"Trochu šťastných okolností, ale predovšetkým profesionálna výchova v tréningových strediskách mládeže. Tie sme nezmyselne zrušili. Pamätám si konferenciu Slovenskej basketbalovej asociácie pred desiatimi rokmi, kde poprední funkcionári povedali, načo nám je mládež, my si hráčky kúpime. Skoro ma šľak trafil. Momentálne sú na papieri dobré projekty. Ale desať stratených rokov budeme dlho dobiehať. Čas si netrúfam odhadnúť."
Delta v Eurolige
Základná skupina
Bourges 67:79 (doma) 70:82
Valencia 57:63 57:98 (doma)
Atény 63:68 (doma) 87:71
Pécs 69:74 61:74 (doma)
Trutnov 80:78 (doma) 83:65
Dinamo Moskva 59:90 72:89 (doma)
Play off
Samara 40:96 62:11 (doma)