Zemetrasenie, ktoré v utorok postihlo oblasť na juhovýchode Iránu, si vyžiadalo 602 mŕtvych a 991 zranených. Pravdepodobne konečnú bilanciu obetí katastrofy včera zverejnili iránske úrady, podľa ktorých už boli spod trosiek zrútených budov vyslobodené takmer všetky telá. Otrasy zrovnali so zemou niekoľko okolitých horských dedín, kde po zrútení prostých hlinených domčekov zostali tisícky ľudí bez strechy. FOTO - REUTERS |
Po Bushovom európskom turné sa zdá, že Američania a Európania sa zblížili v otázke Iránu. "Sme na jednej lodi," povedal George Bush v Bratislave po stretnutí so slovenským premiérom Mikulášom Dzurindom. Hovoril o tom, že jeho stanoviská sa priblížili k názorom európskej trojky: teda Británie, Nemecka a Francúzska, ktoré vyjednávajú s Teheránom o jeho jadrovom programe.
Po stretnutiach s európskymi lídrami americký prezident pripustil, že ich taktika diplomacie a hospodárskych stimulov výmenou za ukončenie iránskeho jadrového programu, má niečo do seba. Odpovedi na novinársku otázku, či si myslí, že takáto taktika bude skutočne fungovať, sa však radšej vyhol.
Dá sa to vyložiť aj tak, že prezident bol skôr zdvorilý a nechcel prehlbovať spory s Európou.
Aj tak ide o posun a pokus hovoriť jednotným hlasom. Doteraz Američania tvrdili, že jedinou cestou, ako zastaviť snahy Iránu o jadrovú bombu, sú sankcie.
"Prezident Bush skutočne veľa počúval. Vráti sa domov a všetko si rozmyslí," povedal novinárom jeho poradca pre národnú bezpečnosť Stephen Hadley. Povedal však, že nejde o urgentnú záležitosť.
Európka trojka, ktorá s Iránom vedie niekoľkomesačné zatiaľ nikam nevedúce rokovania, ale hovorí, že tento problém urgentný je. Naznačuje tiež, že rokovania môžu krachnúť, ak sa k nim nepridajú Američania. Po včerajšku je to zrejmé: Irán vyhlásil, že rokovania sa blížia k úspešnému záveru, nemecký šéf diplomacie Joschka Fischer však povedal, že rozporov je stále veľa.
Irán totiž stále odmieta zastaviť obohacovanie uránu a nestačia mu ani európske ponuky na oživenie hospodárskych vzťahov či ponuky najnovších technológií. Európa a Amerika sa zhodujú, že Irán zbrane hromadného ničenia nesmie získať.
Počas európskeho turné Bush podráždene reagoval na otázky novinárov, či sa Washington chystá zaútočiť na Irán. "Je to smiešne," opakoval a zdôrazňoval, že sa ešte len začína diplomacia a Irán nie je Irak.
Z posunu v americkej pozícii sa zatiaľ najviac tešia v Teheráne. Prezident Muhammad Chatámí to hodnotí tak, že Bush zistil, že jeho dôkazy o iránskom jadrovom programe sú pre Európu neprijateľné, a preto zmenil názor. Povedal tiež, že si neželá, aby boli Američania do vyjednávania zapojení.
JANA MIKUŠOVÁ