Joschka Fischer sa zatiaľ odstúpiť nechystá. FOTO - ČTK/AP |
Európska komisia začala skúmať, či Berlín veľkorysým udeľovaním víz ľuďom vo východnej Európe neporušil európske právo.
Zatiaľ sa ozvali štyri členské krajiny. Španieli, Francúzi, Taliani a Portugalci tvrdia, že väčšina východoeurópanov, ktorí u nich ilegálne pracovali, mali nemecké víza. Všetci na túto prax neúspešne nemecké úrady upozorňovali.
Už v roku 2002 sa zistilo, že 95 percent ilegálnych pracovníkov malo víza z nemeckých ambasád vo východnej Európe. Potvrdil to aj Spolkový kriminálny úrad, ktorý vo svojich správach v rokoch 2001 a 2003 konštatoval, že nemecké veľvyslanectvá majú najnižšiu kvótu odmietnutých žiadostí a "páchatelia trestných činov to vedia".
V roku 2000 nariadilo nemecké ministerstvo zahraničných vecí svojim ambasádam rozhodovať v sporných prípadoch vždy v prospech žiadateľa. V Kyjeve tak v roku 2001 udelilo veľvyslanectvo 300-tisíc víz, čo bol drastický nárast v porovnaní s rokom 1998, v ktorom udelili 133-tisíc víz.
Spolkový kriminálny úrad niekoľkokrát upozorňoval, že do Nemecka sa tak s požehnaním oficiálnych úradov dostávajú ukrajinskí pašeráci ľudí, prostitútky, kriminálne živly a nelegálna pracovná sila.
S vízami sa mohli pašerácke bandy voľne pohybovať po celom schengenskom priestore, čo je pätnásť krajín.
Už v marci 2003 sa pred španielskym súdom musel obhajovať podnikateľ, ktorý nelegálne zamestnával ľudí z Ukrajiny. Sudkyni vysvetľoval, že nemecké víza v Kyjeve sa dali ľahko zaobstarať. Cez internet stačilo vyplniť formuláre a poslať ich. Víza potom dostali ukrajinskí turisti bez problémov.
Podpredseda ľudovcov, najsilnejšej frakcie europarlamentu a portugalský exminister zahraničných vecí Joao Deus Pinheiro je podľa Bild am Sonntag presvedčený, že vízová politika Nemecka porušila Schengenskú dohodu. Európska komisia sa rozhodla prešetriť to, procedúra však potrvá dlhšie.
Fischer stráca svoju popularitu
Vízová aféra pripravila nemeckého šéfa diplomacie Joschku Fischera o titul najpopulárnejšieho politika v Nemecku. Podľa včera zverejneného prieskumu televízie ZDF sa po viac ako troch rokoch prepadol na druhé miesto.
Stiahol so sebou aj stranu Zelených. Tá prvýkrát za posledných deväť mesiacov nezískala desať percent. Ak by boli parlamentné voľby teraz, volilo by ju deväť percent Nemcov.
Vládni politici z toho začínajú byť nervózni. Nespokojné hlasy sa ozývajú z Fischerovej strany Zelených, ale aj od koaličných sociálnych demokratov kancelára Gerharda Schrödera.
S napätím sa preto očakáva, ako zareaguje sám Fischer, ktorý sa zatiaľ k afére príliš nevyjadruje. Dnes čaká Zelených zjazd v najľudnatejšej spolkovej krajine Severnom Porýní-Vestfálsku, kde budú v máji krajinské voľby.
(mim)