Nick Leeson - muž, ktorý položil najstaršiu britskú obchodnú banku Barings. Snímka z júla 1999 ho zachytáva v policajnom sprievode po podmienečnom prepustení zo singapurského väzenia Changi, kde si odpykal polovicu zo šesťapolročného trestu. Leeson v tom čase bojoval s rakovinou hrubého čreva. FOTO - ARCHÍV REUTERS
Banky dennodenne vkladajú dôveru do svojich zamestnancov na celom svete. Úspech alebo neúspech stámiliónových obchodov na finančných trhoch závisí od kontrétnych ľudí. Ak je dôvera bezbrehá, jeden človek môže banke prerobiť miliardy. Ten najhorší scenár postihol najstaršiu britskú investičnú banku Barings. Pre mnohých bola symbolom britského impéria, spravovala aj peniaze kráľovskej rodiny. Pred desiatimi rokmi, 27. februára 1995 skrachovala. Na mizinu ju za asistencie dôverčivého risk manažmentu priviedol jediný muž, obchodník v singapurskej pobočke.
História peňažného domu Barings sa začala písať v roku 1762. O dvanásť rokov neskôr získala prvého amerického klienta. Príležitosť na expanziu banke ponúkla vojna amerických kolonistov za nezávislosť od britskej koruny. Barings bola inštitúciou, cez ktorú kráľ financoval svoje vojská v Severnej Amerike.
Prehra Angličanov v boji o Ameriku banke neuškodila. Po nastolení mieru a prosperity našla vo vznikajúcich Spojených štátoch vhodné prostredie na investovanie. Zabezpečovala napríklad predaj francúzskej Louisiany Spojeným štátom, financovala obchod s bavlnou, investovala do budovania americkej železnice. Jej klientami boli bohatí Američania vrátane prezidentov a štátnikov. Prakticky celé 19. storočie mala povesť "amerického domu v Londýne".
Smer Singapur
Rozvoj britských kolónií v juhovýchodnej Ázii začiatkom 20. storočia prilákal aj bankárov z Barings. Hlavnou pobočkou na kontinente sa stal Singapur. Mesto, ktoré sa na sklonku 20. storočia malo stať banke osudným.
Globalizácia nastúpená v 80. rokoch niekoľkonásobne zrýchlila toky peňazí po celej planéte. Pozadu nezostávala ani Barings Investment Bank a do svojej singapurskej pobočky začala posielať z Londýna obchodníkov, ktorí sa mali starať o investovanie peňazí klientov na dynamických ázijských finančných trhoch.
Nick Leeson
Personálne oddelenie Barings Investment Bank urobilo v roku 1990 osudné rozhodnutie. Do Singapuru odišiel 21-ročný Nick Leeson a nastúpil tam ako investičný obchodník. V prvých rokoch obchodovania dosahoval Leeson vynikajúce výsledky. Vedenie centrály banky ho považovalo za "človeka so zlatými rukami".
Ako sa však neskôr ukázalo, banka nemala vypracované kvalitné pravidlá v personálnej oblasti. Nezistila si napríklad to, že Leeson na záverečnej skúške z matematiky prepadol. Keď sa mu v investovaní prestalo dariť, začal zisky umelo vytvárať tým, že na vybielené účty svojich klientov prevádzal peniaze z účtov iných klientov banky.
Bankrot
Svojou "investičnou" stratégiou prerobil banke 1,3 miliardy dolárov. Presne pred desiatimi rokmi, 27. februára 1995 banka Barings ohlásila bankrot a prevzala ju holandská finančná skupina ING. Leeson utiekol do Nemecka. Nemecká polícia ho zadržala a poslala naspäť do Singapuru, kde bol stíhaný za defraudáciu. Súd ho poslal do väznice Changi na šesť a pol roka. V roku 1999 po odpykaní polovice trestu ho za dobré správanie na podmienku prepustili.
Leeson dnes hovorí: "Nemám čo skrývať." Napísal knihu Podvodník, ktorá sa stala bestsellerom. Bol o ňom natočený film. Dnes žije v Anglicku a živí sa ako dobre platený referent. Vo voľnom čase sa venuje štúdiu psychológie.