Transpetrol chcú vraj dve ruské firmy

BRATISLAVA - O 49-percentný podiel slovenského Transpetrolu, ktorý je stále vo vlastníctve zbankrotovaného ruského Jukosu, majú záujem dve ruské firmy. Jednou z nich má byť ropná spoločnosť Tatnefť. Povedal to včera ruský prezident Vladimir Putin po ...

Privatizačnú zmluvu o predaji 49-percentného podielu v Transpetrole podpísali v januári 2002 vtedajší šéf Jukosu Michail Chodorkovskij a minister hospodárstva Ľubomír Harach. FOTO - ARCHÍV TASR

BRATISLAVA - O 49-percentný podiel slovenského Transpetrolu, ktorý je stále vo vlastníctve zbankrotovaného ruského Jukosu, majú záujem dve ruské firmy. Jednou z nich má byť ropná spoločnosť Tatnefť. Povedal to včera ruský prezident Vladimir Putin po rokovaní so slovenským prezidentom Ivanom Gašparovičom. Tatnefť je jednou z najväčších ruských ropných spoločností so sídlom v Tatarstane, meno druhého záujemcu odmietol Putin zverejniť, rovnako ako premiér Mikuláš Dzurinda, s ktorým ruský prezident tiež rokoval. O spätné odkúpenie akcií Transpetrolu prejavilo záujem aj Slovensko po tom, ako bol na jeho vlastníka, Jukos, vyhlásený konkurz.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

"Budem o tom ihneď informovať ministra hospodárstva Pavla Ruska. Ten by mal následne konať tak, aby celý proces dopadol čo najviac v náš prospech, aby sa kryl s našimi záujmami," povedal po rokovaní premiér Dzurinda.

Tému Transpetrolu vraj otvoril sám Putin, hoci pôvodne sa o nej pri návšteve Slovenska nemalo hovoriť. Pred odchodom na Slovensko dokonca Putin o snahe slovenskej vlády získať naspäť podiel v Transpetrole nič nevedel. "O tom počujem po prvýkrát, je to vecou samotného Jukosu," povedal Putin v rozhovore pre Slovenskú televíziu.

Minister hospodárstva Pavol Rusko mal pritom Kremeľ informovať o záujme Slovenska odkúpiť 49 percent Transpetrolu, ktorý v roku 2001 predal Jukosu. "Poslali sme ruskej strane list, v ktorom sme prejavili záujem o odkúpenie Transpetrolu. Nechceme, aby sa podiel v Transpetrole pohadzoval ako horúci zemiak a my by sme iba čakali, ako to všetko dopadne," odôvodnil Pavol Rusko.

SkryťVypnúť reklamu

O tom, ako sa nakoniec bude s akciami Transpetrolu zaobchádzať, je otázne. Podiel totiž nepatrí priamo ruskému Jukosu, ale jeho dcérskej firme so sídlom v Holandsku Jukos Finance. Ak by sa však medzi majetkom skrachovaného Jukosu predával aj Transpetrol, podľa expertov by išlo o jedno z najhodnotnejších aktív, o ktoré by bol určite záujem.

Okrem toho, privatizačná zmluva medzi Jukosom a slovenskou vládou, ktorej obsah je tajný, údajne obsahuje záväzok Jukosu, že podiel v Transpetrole nepredá tretej osobe do piatich rokov od jeho kúpy.

V prípade opakovaného predaja Transpetrolu, už záujem prejavil Slovnaft, ktorý privatizačnú ponuku na Transpetrol podal už v roku 2001 spolu s Jukosom. Jukos vtedy kúpil menšinový podiel plus manažérsku kontrolu v Transpetrole za 74 miliónov dolárov, čo bolo podľa výmenného kurzu v tom čase 3,6 miliardy korún.

SkryťVypnúť reklamu

Kto je Tatnefť

Tatnefť je šiestym najväčším ruským a 30 najväčším svetovým producentom ropy. Z hľadiska objemu zásob zastáva 18. miesto v rebríčku svetových spoločností. Ročná ťažba firmy dosahuje približne 25 miliónov ton ropy, kumulatívne firma doteraz vyťažila 2,8 miliardy ton ropy. Vyťaženú ropu Tatnefť exportuje na Ukrajinu, ale venuje sa aj jej spracovaniu.

Ďalej sa zaoberá výrobou motorových olejov, z chemickej výroby je to napríklad výroba pneumatík. S produktmi firmy sa obchoduje na komoditných trhoch v Londýne aj New Yorku.

V roku 2003 vyťažil Tatnefť 24,669 milióna ton ropy a 728 miliónov kubických metrov zemného plynu. Firma podľa zverejnených informácií očakávala v roku 2003 zisk približne 114 miliárd rubľov (asi 119 miliárd korún).

SkryťVypnúť reklamu

Tatnefť prejavila aj záujem o privatizáciu českého holdingu Unipetrol, zo súťaže však bola vyradená. (sita)

Autor: TEREZA COPLÁKOVÁ

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  5. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  6. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  7. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 455
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 097
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 696
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 3 661
  5. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 3 030
  6. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 2 088
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 735
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 562
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu