Priznanie k dani z nehnuteľností nemá podať jedine ten, kto vlastní len nehnuteľnosť oslobodenú od dane a vtedy, keď mu daňová povinnosť vznikla (keď sa stal vlastníkom nehnuteľnosti), podal priznanie, ktorým si nárok na oslobodenie uplatnil. Pochopiteľne, ak oslobodenie ešte trvá.
Oslobodenie je
- 5-ročné, ak ide o byt,
- 15-ročné, ak ide o novostavbu rodinného domu.
Ten, kto sa stal vlastníkom bytu či novostavby rodinného domu v roku 2004, si oslobodenie nemôže nárokovať.
Pokuta za nepodanie daňového priznania
Ak daňovník priznanie podá po lehote, teda po 28. februári, obec (mesto) mu uloží pokutu vo výške:
- od 0,2 do 10 % z dane (tak ako stojí v priznaní) za každý deň omeškania; výška pokuty môže byť najmenej 2 000 korún a najviac 1 000 000 korún; ak by pokuta "v jednotlivom prípade" nepresiahla 100 korún, obec ju neuloží,
- 2000 korún, ak niekomu nevznikla za zdaňovacie obdobie daňová povinnosť.
Ak daňovník priznanie nepodá ani v lehote, ktorú mu obec určila - výzvou, obec mu môže uložiť (ďalšiu) pokutu:
- ak ide o fyzickú osobu, najmenej 200 korún,
- ak ide o právnickú osobu, najmenej 2000 korún.
Pri ukladaní pokuty obec "prihliada na závažnosť, trvanie a následky protiprávneho stavu".
Čo ak vzniknú pochybnosti?
Aj keď úradníci daňovníkovi poradia, ako priznanie vyplniť, nemusí byť vypísané úplne správne. Vedúci daňového oddelenia Mestského úradu v Lučenci Zsolt Horváth hovorí, že daňovníkom zdôrazňujú, aby to, čo má priznanie obsahovať, zodpovedalo objektívnemu stavu, teda aby "údaje v priznaní zodpovedali stavu uvedenému na liste vlastníctva". Čo ak pri spracovaní priznania prídu na niečo, čo si nevedia vysvetliť, alebo sa im "nepozdáva"?
Zákon o správe daní hovorí, že ak "vzniknú pochybnosti o správnosti, pravdivosti alebo úplnosti podaného priznania", obec pochybnosti oznámi daňovníkovi a "vyzve ho, aby sa k nim vyjadril, najmä aby neúplné údaje doplnil, nejasnosti vysvetlil a nepravdivé údaje opravil alebo pravdivosť údajov riadne preukázal". Vo výzve obec súčasne daňovníkovi určí "primeranú lehotu na vyjadrenie", pričom táto "nesmie byť kratšia ako 15 dní", a poučí ho o následkoch, ktoré neodstránenie pochybností alebo nedodržanie lehoty môže (bude) mať.
Následky môžu byť rôzne. Hovorkyňa Mestského úradu v Prievidzi Ivona Vojtášová tvrdí, že "ak daňovník spolupracuje", a tak sa problém v lehote vyjasní, "sankcie sa nepoužívajú". No ak daňovník výzvu obce ignoruje, "nastupuje sankčný režim".
A ten môže byť rovnako tvrdý ako vtedy, ak daňovník nesplnil niektorú z "povinností peňažnej povahy". Ak daňovník napríklad to, čo v priznaní chýba, nedoplní, alebo nepravdivé údaje neopraví, obec mu môže uložiť pokutu do 1 000 000 korún. Pokutu dokonca možno uložiť opakovane, a to vo výške jej 2-násobku, ak to, že bola uložená, "neviedlo k náprave a protiprávny stav trvá". "Takže opäť odporúčam komunikovať a spolupracovať," dodáva Vojtášová.
Aj v tomto prípade sa však proti rozhodnutiu o uložení pokuty možno odvolať. (joč)