Kto nadobudol byt za posledných päť rokov (do roku 2004), priznanie dať nemusí. FOTO - ARCHÍV SME |
Výšku pokuty zákon upravuje len všeobecne, obec ju vyrubí podľa okolností. "Výška pokuty zohľadňuje závažnosť, trvanie a následky protiprávneho stavu," povedala hovorkyňa Mestského úradu v Prievidzi Ivona Vojtášová. Ak oneskorenec s úradom spolupracuje a komunikuje, podľa nej ide o poľahčujúcu okolnosť.
V malých obciach, teda tam, kde "každý každého pozná", to tak nie vždy chodí, keď oneskorenca nepotrestajú. "Mám vyrubovať pokuty a rátať penále a písať mu...? To radšej za ním pôjdem, alebo mu zavolám, a poviem mu na rovinu: 'Dedko, nepodali ste daňové priznanie, urobíme to.' Žiadne sankcie," povedala úradníčka v jednej z obcí blízko Trenčína.
Nateraz majú šťastie aj Banskobystričania. Podať priznanie totiž môžu ešte aj 1. marca. "Zákonom stanovený termín, 28. február, by však mali dodržať všetci daňovníci, najmä právnické osoby, ktoré platia vyššie dane z nehnuteľností. Fyzickým osobám, ktoré nestihnú podať priznanie, za jeden oneskorený deň sankcia nehrozí," povedala pre TASR vedúca daňového referátu Mestského úradu v Banskej Bystrici Viera Dudíková.
Mnohí sa s podaním daňového priznania neponáhľajú, hoci vyplniť priznanie robí ľuďom problémy a ak by ho odovzdali včas, bola by väčšia šanca opraviť chyby. Napríklad v Trenčíne ešte v utorok mala priznanie podané len asi polovica z 24-tisíc daňových subjektov. Aby sa na každého dostalo, mestský úrad predĺžil úradné hodiny a otvorený bude aj dnes dopoludnia.
Aj v Banskej Bystrici, Prievidzi či Poprade dnes budú mať otvorené. "Počítali sme s tým, že posledný týždeň bude najviac ľudí podávať daňové priznania. Denne vybavíme 500 občanov, preto sme vedeli, že pôjdeme v sobotu do práce," povedala vedúca kancelárie prvého kontaktu Mestského úradu v Poprade Anna Schlosserová.
JOZEF ČAVOJEC