Hálky byľomora ostružinového (vľavo) sú 10 až 20 milimetrov veľké a často sa vyskytujú len na jednej strane výhonku. Hálky krasoňa ostružinového (vpravo) sú menej nápadné a výhonky malín alebo ostružín sú v mieste napadnutia po celom obvode rovnomerne zhrubnuté.
Byľomor ostružinový (Lasioptera rubi) je drobný komárik, ktorého samičky kladú v máji vajíčka k púčikom malín v malých skupinkách. Vyliahnuté larvy sa zavrtávajú do drene výhonkov, následkom čoho pletivá bujnejú a vytvárajú sa hálky s priemerom 10 až 20 milimetrov. V týchto hálkach sa larvy škodcu vyvíjajú a v nich aj prezimujú. V apríli sa zakuklia, od mája sa objavujú dospelé byľomory a celý cyklus sa opakuje. Škodca má za rok len jednu generáciu.
Škodlivosť byľomora ostružinového nebýva veľká, pretože napadnuté výhonky odumierajú len vo výnimočných prípadoch. Preto sa proti nemu nevykonávajú ani chemické zásahy. Stačí odrezať a spáliť výhonky s hálkami, a to najneskôr pri jarnom reze malín.
Krasoň ostružinový (Agrilus aurichalceus) je kovovolesklý, modrozelený alebo bronzovozelený chrobák so štíhlym, 5-8 milimetrov dlhým telom. Za rok má jednu generáciu, prezimuje v štádiu vyvinutých lariev vo výhonkoch malín alebo ostružín. Larvy sa vo výhonkoch aj kuklia a dospelé chrobáky ich opúšťajú zvyčajne v priebehu mája alebo júna. Po párení samičky kladú vajíčka jednotlivo ešte na zelené časti výhonkov. Vyliahnuté larvy sa prežierajú do výhonkov a pod ich pokožkou začínajú vyhlodávať chodbičku v tvare špirály. Nad chodbičkami sa pokožka mierne zdurí a miestami pozdĺžne praská. V zdurených častiach sa neskôr obmedzí alebo úplne preruší prúdenie rastlinných štiav a dochádza k postupnému odumieraniu výhonkov. Za silného vetra sa výhonky v mieste poškodenia často lámu.
Škody spôsobené krasoňom ostružinovým môžu byť v oblastiach intenzívneho pestovania malín a ostružín pomerne veľké. Napriek tomu by sme však mali vystačiť s mechanickým odstraňovaním a pálením zdurených výhonkov s prezimovanými larvami škodcu pri jarnom reze malín a ostružín.
FOTO - AUTOR
Autor: Ing. JURAJ MATLÁK