Za priaznivejšieho počasia robíme mechanickú ochranu ovocných stromov. Na kmeni a konároch starších stromov odstránime staršiu kôru a spálime ju. Z konárov treba odstrániť mumifikované plody napadnuté moniliózou. Rany vyrežeme až po staré pletivá a ošetríme štepárskym voskom alebo balzamom. Rez viniča by sme mali ukončiť do polovice marca. Pri novej výsadbe musíme vedieť, ako chceme vinič tvarovať.
Prirastené vrúble jabloní po jednom roku od prevrúbľovania za kôru alebo na koziu nôžku sú dobre zrastené s podpníkom. Počas zimných mesiacov môžeme uvoľniť pružný viazací materiál, ktorý pomáhal čo najpevnejšiemu zrasteniu, pretože už stratil význam. Vzhľadom na ochranu životného prostredia neodhadzujeme viazaciu pásku na zem, lebo jej rozklad by trval niekoľko rokov, spoločne s ostatnými plastmi ju však dáme do kontajnerov, ktoré sú na to určené.
Ak sme záhradku nevápnili na jeseň, môžeme to urobiť teraz. Na vápnenie je najvhodnejší dolomitický vápenec prípadne prachové pálené vápno. Pred vápnením si treba dať urobiť rozbor pôdy a podľa výsledkov určiť dávky. Pri vápencoch sa dávka pohybuje od 0,3 do 0,6 kilogramu na štvorcový meter, pri pálenom vápne sú množstvá nižšie, len 0,15 - 0,3 kilogramu na štvorcový meter.
V minulom týždni sme mali začať s naklíčovaním zemiakov. Zemiaky, ktoré sme mali uložené v jednej vrstve v debničkách, treba preniesť do svetlej miestnosti s teplotou 10 - 15 stupňov a so zabezpečeným vetraním. Dostatok svetla treba na rast krátkych, ale silných klíčkov. Nedostatok svetla má za následok vyrastenie dlhých klíčkov bielej farby.
Počas mrazivých dní okrasné rastliny chránime a oklepávame z nich sneh. Naopak, pri oteplení rastliny, ktoré vytiahol mráz, prišliapneme. Ak nie je pôda príliš vlhká, môžeme ju rýľovať a pripraviť miesta pre nové výsadby. Ak je málo zrážok, zalievame predovšetkým stálezelené rastliny, ihličnany a mladé výsadby.
Pri predpestovaní zeleniny na parapete okna nesmieme siať veľmi husto, najmä v čase, keď nemáme možnosť rozsadiť mladé rastliny do širších sponov. Je lepšie mať menej dobrých priesad ako veľa nevhodných. Pokračujeme v plynulom rýchlení petržlenovej a zelerovej vňate. Rýchlime tiež pažítku ako ľahko získateľný zdroj vitamínov v zimnom období. (pav)