"Chcel by som povedať, že som to nepovažoval za nelegitímne, ani som si nebol vedomý, že by to spĺňalo parametre štátnej vlajky. Myslím si, že som nebol dostatočne poučený o svojich právach," kritizuje jeden z vyhostených policajtov. V cele ho držali od jednej poobede do siedmej večer. Za ten čas mohol raz telefonovať. Potom bol vypočutý. Pred odchodom zo Slovenska mu polícia vzala odtlačky prstov a o pol tretej ráno vo štvrtok ho policajti vysadili na hranici s Českom. Domov sa musel odviesť rumunským kamiónom.
V ten istý deň polícia zadržala aj troch Slovákov, ktorí na Busha hlasno vykrikovali, keď rozprával okrem iného aj o slobode. Rovnako ako dvaja Česi, aj Slováci sa podľa polície dopustili priestupku a podľa toho budú postihovaní.
Negatívne zážitky má aj občiansky aktivista Štefan Szilva. Polícia mu pred zhromaždením tvrdila, že neumožnia zhromaždenie počas Bushovho prejavu. "Zabudnite na to," či "legislatíva nás nezaujíma" a "v týchto dňoch svet funguje inak", boli slová zamestnanca Úradu na ochranu ústavných činiteľov na otázky Szilvu, či sa môže na Hviezdoslavovom námestí uskutočniť protestné zhromaždenie s transparentmi. S týmto pracovníkom sa nám nepodarilo spojiť.
Szilva tvrdí, že avizovaný zákaz používania transparentov na námestí mnohých demonštrantov odradil, alebo sa báli, že im nebude umožnené vyjadriť svoj názor. "Polícia si zvolila šikovnú taktiku," vyhlásil Szilva.
Iná skupina demonštrantov, ktorá plagáty na námestie prepašovala, zase mala problémy s políciou, ktorá ich chcela zničiť. Plagáty chváliace Busha nechali policajti tak.
To, že si niekto na námestie donesie plagát, je podľa advokáta Tomáša Kamenca, ktorý sa špecializuje na ľudské práva a slobodu prejavu, absolútne legitímny spôsob vyjadrenia názoru. "Žiadne štátne orgány nemajú právo limitovať prejav spôsobom, ktorý nezodpovedá zákonu alebo nad mieru stanovenú ústavou," kritizoval prijaté opatrenia. (rp)