Viem, že mnohé európske krajiny Japonsko za vykonávanie trestu smrti týmto krutým spôsobom kritizujú a ani presne neviem, prečo na ňom naša krajina trvá. V Amerike dostane zločinec elektrické kreslo alebo smrtiace medikamenty, v niektorých štátoch USA bol trest smrti zrušený.
Japonci nie sú nevšímaví. Vieme, čo o nás Európania hovoria, a chápeme, prečo bol v mnohých krajinách trest smrti zrušený. Pred niekoľkými rokmi bola aj v Japonsku časť verejnosti naklonená myšlienke zrušiť trest smrti, napokon sa však k tomuto prúdu väčšina nepridala.
Podľa decembrového vládneho prieskumu verejnej mienky až 81 percent ľudí s ponechaním trestu smrti súhlasí, čo je doteraz najvyššie číslo. Súvisí to asi s tým, že v posledných rokoch v Japonsku vzrástol počet brutálnych trestných činov, a to ľuďom naháňa strach.
Brutálnym trestným činom dávajú médiá veľký priestor. Podrobne informujú a ľudia sa jednoznačne stavajú na stranu obetí. A kladú otázku, prečo by sa mali zastávať zločincov a chrániť ich ľudské práva?
Za zrušenie trestu smrti hovoria viaceré dôvody: humanitarizmus, možnosť chybného obvinenia, ochrana vykonávateľov trestu. Trest smrti ako taký je vražda. Zabitie človeka. Dôvody, prečo krajina môže chcieť nechať trest smrti, sú však jasné. Je to náležitý trest za spáchanie brutálneho zločinu a spôsob, ako čiastočne zbaviť príbuzných obete hlbokej traumy. Práve zabezpečenie pokoja a ochrana príbuzných je v Japonsku prioritou.
Podľa môjho názoru to súvisí aj s mentalitou Japoncov. U nás totiž platí úslovie: oko za oko, zub za zub. Nazdávame sa, že ak protivník či kriminálnik nepocíti, ako zlo bolí, nikdy nepochopí, že koná zlo. Za krutý čin sa platí krutá daň.
Je diskutabilné, či má trest smrti preventívne účinky na páchanie trestnej činnosti, alebo nie. Európania tvrdia, že na to nemá vplyv, a ja sa k tomuto názoru pripájam. Päťdesiattri percent Japoncov má však iný názor. Na ilustráciu môjho názoru uvediem príklad s riadením motorového vozidla pod vplyvom alkoholu. V Japonsku zaplatí vodič za takýto priestupok obrovskú pokutu a vezme si ponaučenie. Sám možno bude varovať iných, a treba povedať, že v Japonsku počet vodičov s alkoholom v krvi naozaj klesol. Kriminálnik, ktorý bol odsúdený na trest smrti, však už nikomu nič nezreferuje, pretože jeho osud je medializovaný iba do vynesenia rozsudku. Ďalej sa o ňom ani o spôsobe, akým zomrel, verejnosť nedozvedá. Nevieme nič ani o pocitoch vykonávateľov rozsudku. Trest smrti je zahalený tajomstvom, ktoré v nás vyvoláva pocit niečoho imaginárneho. Trest smrti nie je dostatočným varovaním pre iných, a preto nezohráva v prevencii príliš veľkú úlohu.
Autor: MASAHIKO